Türkiye’deki seçimler Balkan medyasında geniş yer buldu

Türkiye’de Pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri, Balkan medyasında geniş yer buldu.

Türkiye için olduğu kadar Balkanlar için de kilit öneme sahip olduğu birçok bölge lideri tarafından ifade edilen seçimlerin sonuçları, bölge medyası tarafından dakika dakika okuyucuya iletildi.

Bosna Hersek devlet radyo ve televizyonu BHRT, Türkiye’nin heyecanlı bir gecenin ardından seçimlerin ikinci turuna hazırlandığını yazdı.

Sırp resmi haber ajansı Tanjug, Erdoğan’ın seçim sonuçlarından memnun olduğu haberini paylaşırken, Hırvat devlet radyo ve televizyonu HRT, Erdoğan’ın seçimlerin ikinci turuna önde girdiğini yazdı.

Kosova devlet radyo ve televizyonu, Türkiye’nin Erdoğan’ın önde götürdüğü seçim yarışının ikinci turuna ilerlediğini ifade ederken Sloven resmi haber ajansı STA, ikinci tura giderken her iki adayın da galibiyete inandığına dikkat çekti.

Saraybosna merkezli Klix portalı: “Oyların yüzde 99’u sayıldı: Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, ikinci turun eşiğinde” başlıklı bir habere yer verirken, Hırvat Index portalı, “Erdoğan farklı bir şekilde önde ancak bu yeterli olmadı. Türkiye, ikinci tur seçimlere gidiyor” başlığı attı.

Saraybosna merkezli Dnevni Avaz gazetesi, “Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ikinci turda” derken, Hırvat Jutarnji list gazetesi, “Türkiye, on yıllardır böyle seçim görmedi” başlığı attı.

Karadağ merkezli Vijesti portalı ise cumhurbaşkanı adaylarından Sinan Oğan’ın ikinci turda Türk milliyetçilerinin belirleyici olacağı ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

YSK Başkanı Yener: Sayın Erdoğan yüzde 49,40, Sayın Kılıçdaroğlu yüzde 44,96 oy oranına sahiptir

Read Next

Liderlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seçim tebriği