Priştine, Prizren ve İpek Yunus Emre Enstitüsüleri ve T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğinde Kosova’da yaşayan 16-17 ve 18-22 yaş arası Kosovalı gençler için Türkiye’de “Gençlik Kampı” gerçekleştirecek.

Kosovalı gençleri Türkiye’de buluşturacak program, Gençlik ve Spor Bakanlığının İstanbul, Antalya ve Trabzon’daki kamp tesislerinde kız ve erkekler için ayrı dönemlerde yapılacak.

Kosova’dan çok kısa bir sürede 400’e yakın başvuru alındı.

Kamplara katılan gençlerin konaklama ve yemek ihtiyaçları, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanacak ve gençlerden herhangi bir katılım ücreti alınmayacak. Türkiye’ye gidiş-dönüş ulaşım masrafları ise katılımcılara ait.

Gençlik kamplarına katılanlar, okçuluk, tırmanma duvarı, mini golf, kano, rafting, dağ bisikleti, ip parkuru gibi sportif faaliyetlere, sokak oyunlarına, müzik, tiyatro, halk oyunları gibi etkinliklere, kültürel gezilere ve kişisel gelişim seminerlerine katılma fırsatı bulacak.

Yunus Emre Ensittüsü Müdür, Dr. Mehmet Ülker, yatığı açıklamada, Kosova’da yaşayan gençlerin Türkiye ile bağlarının güçlenmesini, tarihi ve kültürel mirasları yerinde görme imkanı bulmasını amaçlayan kampların haftalık dönemler halinde düzenleneceğini bildirdi.

Ülker, Yenilikçi, ilkeli, akılcı ve sorumlu yaklaşımımızla Gençlik Kamplarının gençlerimizin maddi ve manevi gelişiminde önemli bir kilometre taşı olduğunu düşünüyoruz ve kamp yapmanın her gencin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda sosyal, sportif, kültürel ve kişisel ihtiyaçlara cevap veren, genç odaklı, modern gençlik kampları oluşturmak; katılım sayılarını yaygınlaştırmak için çalışıyoruz” dedi.

Kamp programı hakkında ayrıntılı bilgiye Yunus Emre Enstitüsü tarafından paylaşılan kısa-yoldan ulaşabilirsiniz: https://bit.ly/3zu2MCU

Kampa katılım ücretsiz olup, katılmak isteyen gençler 15 Ağustos tarihine kadar başvuru yapabilecek.

Kosovaport

Önceki Haber

Karadağ’ın en eski Osmanlı camilerinden Hünkar Camisi 550 yaşında

Sonraki Haber

Bulgaristan’da maaşlar ortalama yüzde 4,3 arttı