Türkiye yardım nöbetinde

Türkiye’den gelen “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı” (AFAD) ve “Türk Kızılayı” ekipleri “Sel Felaketi STK’lar Koordinasyonu Kurulu” ile birlikte sel bölgesinde adeta olağanüstü hal ilan ettiler. Çalışmaların koordinatörü olarak bölgede bulunan İstanbul Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Kızılay Başkan Vekili İsmail Hakkı Turunç, bölge halkına geçmiş olsun dileklerini belirterek “sıkınıtıların giderilmesine kadar burada kalmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Hüsamettin Gina

Türkiye’den gelen ekipler sabahın erken saatlerinde Hasanbeg’in Kamnik yerleşim yerine konuşlanarak hiç zaman kaybetmeden hemen yardım çalışmalarına başladılar. Dünyanın birçok yerlerine yardım faaliyetlerine giden ve bu konuda çok büyük tecrübeye sahip (AFAD) ve “Türk Kızılayı” ekiplerinin farkı hemen belli oldu.

1331333

Selzedelerle hemen diyalog içine giren ekipler kurtarma araçlarını belli sokaklara yerleştirip insanların hayatını zorlaştıran evlerde ve sokaklardaki çamurları ve atık malzemelerin temizlemeye başladılar.

Türkiye ekiplerinin gelmesinden memnun olan köy sakinleri misafirlere çay ikram ettiler. Dertlerini paylaştılar.

14

“Elimizdeki bütün imkanları seferber ettik”

AFAD ve “Türk Kızılayı” ekiplerinin çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ve TİKA Üsküp Ofisi Koordinatör Yardımcısı Emine Gizem Başkan olay yerinde yakından takip ettiler.

12

Sel felaketi ve heyelen neticesinde can kayıpları, yaralanmalar ve maddi hasar olmasından dolayı bir daha derin üzüntülerini dile getiren Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu felaketin daha ilk anından itibaren Makedon kardeşlerimizle gerekli işbriliğini ve istişareyi sağlayarak elimizdeki bütün imkanları seferber ettik ve insani yardım faaliyetlerimizi başlattık” şeklinde konuştu.

“Güçlü bir şekilde buradayız”

Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi hem de Kızılay Başkan Vekili adına bölgede bulunan İsmail Hakkı Turunç gün itibari ile İstanbul Büyükşehir belediyesinden 34 kişilik bir ekip ve 12 adet kurtarma aracı ile buradaki insanların hayatını ve yaşamını kolaylaştıracak müdahale için geldiklerini vurguladı.

İki ayrı konuda çalışma yapacaklarının altını çizen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, “İstanbul Belediyesinin getirdiği araçlar ve kurtarma ekipleri burada yağıştan etkilenen insanların hayatını zorlaştıran evlerde ve sokaklardaki çamurları ve atık malzemelerin temizlenmesini sağlayacağız. Diğer taraftan Kızılay olarak insanların farklı ihtiyaçları gıda, eşya ve hijyen mazlemelerini tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

13

Türkiye Belediyeler ve Marmara Belediyeler Birliklerinin bir kapmanya başlattıklarını belirten İsmail Hakkı Turunç, burada yapılacak tespitler doğrultusuna kampanyalar ile gereken eşların temin edileceğini ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını vurguladı.

Sel bölgesinde ne kadar süre kalacakları belli olmadığını belirten İsmail Hakkı Turunç, “Sayın Büyükelçimiz ve yerel yöneticilerle istişare yapmak süreti ile buradaki sıknıtılar giderilene kadar kalmayı düşünüyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, hayatını kaybedenlere allahtan rahmet yaralılara acil şifalar dileyerek Türkiye Cumhuriyeti ve ona bağlı kurumları olarak çok güçlü bir şekilde burdayız. Sıkıntıların bir an önce giderilmesi için gücümüz ve bu imkanımız var” ifadelerini kullandı.

nb34

Basın açıklamlarının ardından Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ve TİKA Üsküp Ofisi Koordinatör Yardımcısı Emine Gizem Başkan, bölge kordinatörü İsmail Hakkı Turunç ve “Sel Felaketi STK’lar Koordinasyonu Kurulu” temsilcileri, AFAD ve “Türk Kızılayı” ekiplerinin çalıştıkları tüm yerleri ziyaret ederek yapılan faaliyetlerle ilgili bilgi aldılar.

nobet1222

Read Previous

Yunanistan göçmenlere yüzme öğretiyor

Read Next

Kadıköy İtfaiye Amiri Soner Gür: “Bitene kadar buradayız”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *