Kuzey Makedonya’ya ziyarette bulunan Türkiye Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Balkan ülkeleriyle dostluklarının devam ettiğini söyledi.

TIMEBALKAN ÖZEL

Kuzey Makedonya’ya 3 günlük ziyarette bulunan Türkiye Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, TIMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu.

Salgın sürecinde Balkan ülkeleriyle ilişkilerin soğumasına rağmen Bosna Hersek, Makedonya ve Arnavutluk gibi ülkelerin gönüllerinde olduğunu ve dostluğun devam ettiğini belirtti.

– “Makedonya’yı çok canlı ve heyecanlı gördüm”

Kuzey Makedonya’dan bir heyetin kendilerini ziyaret ettiğini ve onlara verdikleri sözü yerine getirmek için ülkeye geldiklerini kaydeden Ersoy, “Biz hemen bir program yaparak Makedonya’ya geldik. Önce Üsküp, daha sonra işte Manastır, Gostivar buralardaki bütün Osmanlı döneminden kalma tarihi eserlerin durumu ve oradaki dostlarla görüşmeler yaptık, müftülerle değerlendirmeler yaptık. Daha sonra İslam Birliği’nin eline yeni gelen taşınmazların değerlendirmesini, onların yap – işlet – devret veya kat karşılığı şeklinde nasıl değerlendirilebilir noktasında gayrimenkullerin değerlendirmesiyle ilgili yönlendirme toplantısı yaptık. Onlara bildiğimiz konuları anlattık. Onların sorunlarını dinledik.” şeklinde konuştu.

Tarihi camilerin hepsini gördüklerini ve Üsküp’ü dolaştıklarını ifade eden Ersoy, “İnşallah bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışacağız. Tabi ben burada birlik beraberliğin olmasını, dostların belli bir düzeyde heyecan taşıması bu beni son derece mutlu etti. Bu benim Makedonya’ya üçüncü gelişim. Daha önce Bosna Hersek ziyaretleri de oldu, Kosova’ya gittik geldik ama Makedonya’yı çok canlı ve heyecanlı gördüm. İnşallah daha güzel günleri birlikte yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

– “Yaptıklarımızı unutuyoruz, yapacaklarımıza devam ediyoruz”

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Ohri Kılıç Ali Paşa Camisi hatırlatılan ve gelecekteki projeler sorulan Ersoy, “Yaptıklarımızı unutuyoruz, yapacaklarımıza devam ediyoruz. Bir planımız var, programımız var o program doğrultusunda 3-4 tane caminin restorasyonu için karar verdik. İnşallah onları yerine getireceğiz.” yanıtını verdi.

Vakıflar Genel Müdürü Ersoy, Üsküp Murat Paşa Camii ziyareti sonrasında, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin ve MATÜSİTEB Eski Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrasında Ersoy’a Üsküp Murat Paşa Camii desenli hediye takdiminde bulunuldu.

Önceki Haber

İspanyol hükümeti, çocuklara yönelik şekerli gıdaların reklamına yasak getirecek

Sonraki Haber

Bosna Hersek ile Türk polisi arasındaki iş birliği devam edecek