Türkiye Ticaret Bakanı, Sofya Kadı Seyfullah Efendi Merkez Camii’ni ziyaret etti

Türkiye Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sofya Kadı Seyfullah Efendi Merkez Camii’ni ziyaret ederek Başmüftülük temsilcileriyle bir araya geldi.

Türkiye Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sofya Kadı Seyfullah Efendi Merkez Camii’ni ziyaret ederek Başmüftülük temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşme, Ticaret Bakanı’nın resmi Bulgaristan temasları kapsamında gerçekleşti.

Bakan Muş ve Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ve beraberindeki heyet 25 Mart Cuma günü  Sofya Merkez Camii’ni ziyaret etti. 

Görüşme sırasında, Bulgaristan Başmüftü Yardımcısı ve Sofya Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed ve Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik heyete Kadı Seyfullah Efendi Camii’nin tarihi ve genel olarak Bulgaristan Müslümanları hakkında bilgi verdi. 

Başkent Sofya’nın merkezindeki caminin 2018 yılında restore edildiği ve orada yaşayan Müslümanlar tarafından korunduğu vurguladı.  

Türkiye Ticaret Bakanı ise Başmüftülük kurumunun, Türk ve Müslüman toplumu ile ilgili tarihi binaları koruma çabalarından etkilendiğini ifade ederek bu halkın Bulgaristan ile Türkiye arasında bir köprü olduğunun altını çizdi.

Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti temsilcileri ise Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği ile iyi ilişkiler sürdürdüklerini ve iki kurumun bir takım projelerde işbirliği yaptığı vurgulandı. 

Büyükelçilik ve Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti’ Sofya‘da cuma namazı sonrasında cami önünde sıcak çorba ikramı, Ramazan ayı eksenli iftar organizasyonları, temel gıdaları içeren kolilerin ihtiyaç sahiplerine dağıtımı gibi ortak faaliyetleri olduğu belirtildi. 

Read Previous

94. Oscar töreninde ilk kez Müslüman bir aktör kısa film dalında ödül aldı

Read Next

Kardeş şehir Budva’dan Bodrum’a ziyaret