Türkiye, Priştine’de Down ve Otizm sendromu merkezine imza atıyor

Türkiye’nin desteğiyle, Priştine’de Down ve Otizm Sendromu Merkezi inşa edilecek.

Konya Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya önderliğindeki heyet, Priştine ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Yalçınkaya, Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, TİKA Kosova Koordinatörü Hasan Burak Ceran da hazır bulundu. Ziyaretin amacı, TİKA desteği ile birlikte, başkente yapılacak olan Down ve Otizm Sendromu Merkezi için anlaşmanın nihayete erdirilmesiydi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti, anlaşmanın sağlandığını ve merkezin yapımının TİKA ile birlikte ortaklaşa olarak gerçekleştirileceğini söyledi. “Merkezin maliyetinin yarısı Priştine Belediyesi ile dernekler, diğer yarısı da TİKA aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanacaktır” diyen Ahmeti, merkezin başkentteki otogarın yakınında olacağını ifade etti. Ahmeti ayrıca, mali yardım yanı sıra, merkezin mimari yapısı ve yönetimi konusunda da Türkiye Cumhuriyeti’nden destek talep ettiklerini kaydetti.

Merkezde, her çocuğun bireysel tedavisine kadar bazı önemli terapi yöntemleri de sağlanacak.

Konya Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya ise, kendi belediyelerinde varolan merkezi örnek göstererek, “Otizm ve Down Sendromu konusunda farklı kurumlarda uygulanan tüm eğitim, terapi ve aktiviteler birleştirilerek sunuluyor. Merkezimiz, dünyadaki en büyük ve en iyi merkezlerden biri. Priştine’de de benzeri bir merkezin yapılmasında katkı sunan herkese teşekkür ederim. Buradaki merkezin de büyük bir başarı sağlayacağına inancım tam” dedi.

Kosovaport.com

Read Previous

NATO, TSK hakkındaki Yunan gazetesindeki haberi tekzip etti

Read Next

Üsküp ve Struga’da Regaip Kandili programı tertiplenecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *