Resmi temaslarda bulunmak üzere Kosova’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki heyet Kosova Demokratik Türk Partisi genel merkezini ziyaret etti.

Özer, KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka, Milletvekilleri Enis Kervan ile Fidan Brina Jılta ve Parti Genel Başkan Yardımcısı Müferra Şinik tarafından karşılandı.

Bakan Özer ve heyeti ile gerçekleştirilen görüşmede, Genel Başkan Damka sözlerine, Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılan ve devam eden çok yönlü destekler için teşekkür ederek başladı. Konuşmasının devamında Kosova Türk Toplumu olarak Kosova ve Türkiye arasındaki güçlü ilişkilerin pekişmesi ve sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi hususunda kilit bir rol üstlendiğini dile getiren Damka, Kosova eğitiminin güçlenmesi adına da Türkiye’nin, varolan tecrübesi ışığında, özellikle de bazı teknik konularda desteklerini arttırmasının önemine vurgu yaptı. Görüşmede ayrıca, Türkiye Üniversitelerindeki yüksek harç rakamlarına çözüm bulunması, Kosova Türk Öğretmenler Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasından yapılmış ancak pandemi nedeniyle ara verilen projelerin yeniden hayata geçirilmesi, Türkçe eğitimde görev yapan öğretmenlerimizin hizmet içi eğitim programlarında faydalanmaları konuları da ele alındı.

Kosova’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden  Özer, Türkiye Cunhuriyeti’nin Kosova’ya ve buradan yaşayan Türk Toplumu’na her zaman ayrı bir muhabbetle yaklaştığını, Kosova insanını kendi vatandaşlarından ayrı görmediğini ifade etti. Bakan Özer konuşmasında, Kosova’da Türkçe Eğitim gören yaklaşık 2 bin 600 ögrenci ve 200’ü aşkın öğretmene Tabletlerin dağıtılmak üzere Türkiye’den yola çıktığı müjdesini verdi. Kosovalı Türk öğretmenlerden gelen talep üzerine de Türkçe eğitim yapılan okullarda kullanılmak üzere 20 adet akıllı tahta hediye edileceğinin sözünü veren Bakan Özer, Türkiye Cumhuriyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak, eğitimdeki kalitenin arttırılması hususunda gerekli her türlü desteği vermeye hazır olacağının altını çizdi.

Kosovaport

Önceki Haber

NATO büyükelçileri: Bosna Hersek’i desteklemeye devam edeceğiz

Sonraki Haber

Balkanlarda kriz sinyali: Sırp lider Dodik, Bosna Hersek’i ‘parçalama’ planını açıkladı