Türkiye mezunu Samir Sibonjic ülkesi Bosna-Hersek’te bakan oldu

Türkiye’de tıp eğitimi alan ve aynı zamanda uzun yıllardır ülkesi Bosna-Hersek’te ticaretle uğraşan Samir Sibonjic, Zenica-Doboj Kantonu’nda (ZDK) Ekonomi Bakanı oldu.

ZDK yeni hükümeti, mecliste yapılan güven oylamasında 23’e karşı 11 oy aldı.

Yeni hükümette şu isimler yer alacak:

Başbakan Amra Mehmedic, Ekonomik Bakanı Samir Sibonjic, Maliye Bakanı Dzenana Cisija, İçişleri Bakanı Benjamin Sinanovic, Gazi İşleri Bakanı Adnan Sirovica, Adalet ve Yönetim Bakanı Edin Hasanicevic, Tarım, Su İşleri ve Ormancılık Bakanı Vinko Maric, Sağlık Bakanı Tanja Rados Kosic, Çalışma Sosyal Politikalar ve Göçmen Bakanı Zlatko Jelic, Eğitim Bilim Kültür ve Spor Bakanı Drazenka Subasic, Çevre Planlama, Ulaşım, İletişim ve Çevre Koruma Bakanı Danijel Pasic.

1978 yılında Zavidovici şehrinde doğan Sibonjic, Bosna’daki savaşın ardından yüksek öğrenim amacıyla gittiği Türkiye’de önce Ankara’da Türkçe öğrendi, akabinde ise İstanbul Üniversitesi’de tıp eğitimi aldı. Aynı zamanda işletme bölümünü de bitiren Sibonjic, Türkiye ile Bosna-Hersek arasında uzun yıllardır ithalat ve ihracat da yapmaktadır.

Sibonjic, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Zenica-Doboj Kantonu, Bosna-Hersek’teki iki entiteden biri olan Bosna-Hersek Federasyonu’nu oluşturan 10 kantondan biri.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Zelenskiy: Rusya’nın niyetini görüyoruz ve karşılık vereceğiz

Read Next

Prizren 2022 Yılı Edebiyat Ödülü Güçlütürk’ün