“Türkiye Maarif Vakfı Sırbistan’da okul açma çalışmalarına başladı”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan Sarayı’nda başkanlık ettikleri Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Sırbistan genelinde toplam değeri 30 milyon doları aşan 257 proje ve faaliyet gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, turizm sektörüne de olumlu katkıda bulunacağına inandığı, Ram Kalesi’nin restorasyonunun da TİKA tarafından tamamlandığını bildirdi.

Eğitim alanındaki iş birliğini de gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, “Türkiye Maarif Vakfı Sırbistan’da okul açma çalışmalarına başlamıştır. Türkiye Bursları ile her yıl Sırbistan’dan onlarca öğrenciye ülkemizde üniversite imkanı sunuyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan, bu sene 1,5 milyon Türk vatandaşının Avrupa’dan araçlarıyla Türkiye’ye geldiğini ve seyahatlerinde yoğun bir şekilde Sırbistan güzergahını kullandıklarını ifade etti.

Bu yaz ilk defa Türk polisi ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının Sırbistan sınır kapılarında görev aldığı bilgisini veren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sırp mevkidaşlarıyla çok başarılı bir görev icra ettiler. Değerli dostumun şahsında bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugün ikili ilişkilerimiz bağlamında tarihi bir adım daha atıyoruz. Sırbistan tarafı, ülkemizin Yeni Pazar’a başkonsolosluk açma talebine olumlu cevap verdi. Sayın Başkana ve heyetine şahsım, milletim ve Yeni Pazarlılar adına çok çok teşekkür ediyorum. Başkonsolosluğumuzun şimdiden hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

 

 

Kaynak: AA

Read Previous

Türkiye ile Sırbistan arasında 9 anlaşma imzalandı

Read Next

“Bölgemizde gönülleri birbirine kavuşturan yeni bir dostluk ve barış köprüsü inşa edeceğiz”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *