Türkiye Maarif Vakfı, Sırbistan’da öğrenci ve okul sayısını artırmayı hedefliyor

Sırbistan’daki Türkiye Maarif Vakfı’na (TMV) bağlı okulların sayısının artırılması amaçlanıyor.

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy ve Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özdil, TMV’ye bağlı Belgrad’daki okulları ziyaret etti.

Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TMV okullarının son derece prestijli eğitim kurumları olduğunu ve öğrenci sayısının 700’ü aştığını söyledi.

Öğrencilerin iyi koşullarda eğitim gördüğünü aktaran Hami Aksoy, “TMV 52 ülkede faaliyet gösteriyor, bizim gururumuz gerçekten. Türkiye’yi yurt dışında son derece güzel bir şekilde temsil ediyor. Biz de Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği olarak onlarla dayanışma içinde kol kola çalışıyoruz. Sık sık bu okullarımızı ziyaret ediyoruz, öğrencilerimizle bir arada oluyoruz, 23 Nisan’da bir etkinlik yapmayı tasarlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TMV’nin Sırbistan ve Türk halkı arasındaki ilişkiye katkı sunduğunu da dile getiren Büyükelçi Aksoy, şöyle konuştu:

“Sırp halkıyla Türk halkı arasında son dönemde müthiş bir etkileşim başladı. Sırbistan’dan ülkemizi ziyaret eden turist sayısı geçen sene yüzde 50 arttı, 360 bini geçti. Aynı şekilde Türkiye’den de Sırbistan’a gelen turist sayısı yüzde 25’i buldu. İki sene önce Ankara’ya doğrudan seferlere başlamıştık Belgrad’dan; bu sene İzmir’i de ekledik buna. Yani Belgrad’dan İzmir’e doğrudan seferlerle gidebilecekler. Özellikle Kuşadası çok popüler bir destinasyon. O bakımdan önemli görüyorum. Ankara’dan da Kapadokya’ya gidebiliyorlar, onda da büyük bir artış oldu ve Air Serbia da uçmaya başladı yani haftada sekiz sefer yapılıyor Ankara’ya. Bunlar gerçekten çok önemli gelişmeler.”

Sırbistan ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin, tarihin en iyi seviyesinde olduğunu belirten Hami Aksoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da son Sırbistan ziyaretinde bunu dile getirdiğini söyledi.

Aksoy, FETÖ ile mücadele konusunda Sırbistan’ın Türkiye’ye güçlü destek verdiğini, terör örgütü üyelerine barınma imkanı tanımadığını belirterek, bu konuda Sırbistan hükümetine teşekkür etti.

“Sırbistan’da öğrenci sayımızda artış bekliyoruz”

TMV Yönetim Kurulu Üyesi Özdil de okulların öncelikli olarak Balkan ülkelerinde açıldığını ve Sırbistan’ın da FETÖ iltisaklı okulu kapatan tek Balkan ülkesi olduğunu aktardı.

Sırbistan makamlarının isteğiyle okullarının Belgrad’da eğitim verdiğini kaydeden Özdil, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki yıldan itibaren Sırbistan’ın çok kimlikli, çok kültürlü yapısının en önemli temsilcisi olan Novi Pazar şehrinde de faaliyetlerimize başlayacağız. Orada da bir anaokuluyla, Novi Pazar halkına hizmet etmeye başlayacağız inşallah. Sırbistan’da öğrenci sayımızda artış bekliyoruz. İlkokulumuzdaki öğrenciler büyüdükçe okulumuz da büyüyor. Anaokulları zincirinde de şu anda zaten Belgrad’ın en iyi üç okul zinciri arasındayız. Orada da hem kapasitede hem kalitede bir yükselmeyi, gelişmeyi öngörüyoruz. Sırbistan’da Türkiye’ye, Türk kurumlarına, Türklere karşı büyük bir güven duyuluyor. Dolayısıyla bizim bu okulları devralmamızdan itibaren okullara olan rağbet de arttı. Belgradlılar Türk kurumlarına, çocuklarını gönül rahatlığıyla emanet ediyorlar.”

AA

Read Previous

Bulgaristan: Rus güçleri Ukrayna’da sistematik savaş suçları işledi

Read Next

AB: Kosova ve Sırbistan normalleşme yolunda ilk adımı attı