Türkiye Maarif Vakfı, Arnavutluk’ta ağaç dikimi etkinliğine katıldı

Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Arnavutluk’un başkenti Tiran Belediyesince başlatılan girişim kapsamında ağaç dikimi gerçekleştirdi.

Tiran Zooloji Parkı’ndaki ağaç dikimi etkinliğine, TMV Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Keti Luarasi ve TMV Arnavutluk Temsilcisi Mesut Özbaysar’ın yanı sıra vakfın Arnavutluk’taki okullarında okuyan öğrenciler ve ülkedeki farklı kurumların temsilcileri katıldı.

Akgün, TMV’ye bağlı New York Tirana Üniversitesi kampüsünü de ziyaret ederek, üniversite yetkilileriyle ağaç dikti.

Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Maarif Vakfı’nın eğitim anlayışının, öğrencilere içinde yaşadıkları sosyal ve fiziki çevreyle barış, uyum ve huzur içinde yaşamasını öğretmek olduğunu vurgulayarak, “Bizim derslerde öğretmiş olduğumuz çevreye duyarlı ve sosyal sorumluluk sahibi lider öğrenci yetiştirme anlayışımızın bir parçası olarak, daha yeşil, daha yaşanabilir ve daha sürdürülebilir bir şehir alanı, yaşam alanı yaratma çabalarımızın bir parçası olarak bu toplantıyı düzenledik.” dedi.

Öğrencilerin pratik kazanmalarını istediklerini belirten Akgün, “Geleceğin neslini yetiştiren bir kurum olarak biz, doğrusu çocuklarımızın bu anlamda daha yaşanılabilir, daha yeşil bir şehirde ve yaşanılabilir bir çevrede nasıl yaşamalarının mümkün olacağını da öğretmek istiyoruz.” diye konuştu.

Bu çerçevede kendilerine destek veren Tiran Belediyesine ve diğer ortaklara teşekkür eden Akgün, “Ümit ediyorum ki Tiran’daki Türk Maarif Okulları, bilim alanında olduğu gibi sosyal sorumluluk ve çevreye duyarlılık alanlarında da toplumun öncüleri olacak. (Okullarımız) Yeni dönemin liderlerini yetiştirecek bir sosyal ortam sağlamaktadır. Aileler, veliler ve öğrencilerimiz, böyle bir çabanın parçası olmaktan son derece mutlular.” değerlendirmesinde bulundu.

TMV, başta New York Tirana Üniversitesi olmak üzere Arnavutluk’un Tiran, Elbasan ve İşkodra şehirlerinde eğitim faaliyetleri yürütüyor.

AA

Read Previous

Yunanistan İsrail’den 90 vatandaşını daha tahliye etti

Read Next

ABD ordusundan Kosova askerlerine eğitim