Türkiye kurumları sel bölgesinde

Türkiye’den gelen “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı” (AFAD) ve “Türk Kızılayı” ekipleri “Sel Felaketi STK’lar Koordinasyonu Kurulu” ile birlikte sel bölgesine giderek çalışmalarda bulundu.

TIME BALKAN

Hali hazırda devam eden yardım faaliyetlerinin düzenlenmesinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışından gelecek olan bağış ve yardımların düzgün ve seri dağıtımının sağlanması için oluşturulan “Sel Felaketi STK’lar Koordinasyonu Kurulu” dün akşam Üsküp’e gelen “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı” (AFAD) ve “Türk Kızılayı” ekipleriyle birlikte selden en fazla etkilenen Hasanbey, Staykovca ve Straçinca köylerine gitti.

Sel felaketinden etkilenen köylerde durum ve hasar tespiti yapan AFAD ve Türk Kızılay’ı ekipleri selzedelerle de konuşma fırsatı buldu. Türkiye’den gelen ekiplere dertlerini anlatan vatandaşlar gıda sorunun yanında temizlik, hijyen ve uzun vadede hayatı idame ettirebilmek için mobilya ve beyaz eşya eksiklerinin olduğunu söyledi. AFAD ve Türk Kızılay’ı vakit kaybetemeden çalışmalara başlanacağı bilgisini verdi.

13978282_10153782681471546_880242921_o

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (AKOM)’un 10 araç ve 23 personelden oluşan yardım ekibi Üsküp’e vardı. Ayrıca Yardım faaliyetleri için Üsküp’e gelen Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Emir Cemal Beşkardeş Bursa’dan yola çıkan 4 yardım tırının da yarın sabah saatlerinde Üsküp’te olmasının beklendiğini söyledi.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği’nde Ömür Şölendil önderliğinde TİKA Üsküp Ofisi Koordinatör Yardımcısı Emine Gizem Başkan, “Sel Felaketi STK’lar Koordinasyonu Kurulu” Koordinatörü Hüsrev Emin, Çayır Belediyesi yetkilileri, Üsküp’te bulunan, “Bursa Büyükşehir Belediyesi”, “Acil Durum Yönetimi Başkanlığı” (AFAD) ve “Türk Kızılayı” temsilcileri ile bir araya gelerek bir koordinasyon toplantısı düzenledi.

Read Previous

Meclis Pazar günü olağanüstü toplanıyor

Read Next

Gerçek Hayat Dergisi’nden Balkan raporu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *