Türkiye ile K. Makedonya arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıldönümü hakkında ortak açıklama

Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıldönümü hakkında ortak açıklama yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Bugün, Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında diplomatik ilişkiler kurulmasının 30. yıldönümünü kutluyoruz.

Halklarımızın köklü tarihi, beşeri ve kültürel bağları ilişkilerimizi müstesna kılmaktadır. Sağlam temellere dayanan ilişkilerimiz her alanda gelişmeye devam etmektedir.

Parçası olduğumuz Balkanların istikrarını, refahını ve kalkınmasını gözeten bir anlayışla işbirliğimizi güçlendireceğiz. Önümüzdeki dönemde ticaret, yatırım, enerji, ulaştırma, kültür ve eğitim gibi sahalarda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlamayı sürdüreceğiz.

İki NATO Müttefiki olarak, bölgesel ve uluslararası güvenliğe yönelik sınamalar karşısında ortak çabalarımızı artıracağız. Terörün her türlüsüne karşı dayanışma içerisinde hareket edeceğiz.

Kuzey Makedonya’nın kurucu halklarından olan Makedonya Türk toplumu ile Türkiye’deki Kuzey Makedonya kökenliler ülkelerimiz arasında eşsiz bir dostluk ve işbirliği köprüsü oluşturmaktadır. Bu avantajdan, çeşitli alanlardaki ortak çalışmalarımızda istifade etmeye devam edeceğiz. Ayrıca, Türkiye’de yaşayan Kuzey Makedonya vatandaşlarının ve Kuzey Makedonya’da yaşayan Türk vatandaşlarının ikili ilişkilere sağladığı katkıya büyük değer veriyoruz.

Ülkelerimizin ve bölgemizin ortak geleceğini AB’de görüyoruz. Bu bağlamda, Kuzey Makedonya’yla katılım müzakerelerinin başlatılmasına dair ilk Hükümetlerarası Konferansın düzenlenmiş olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Türkiye ve Kuzey Makedonya arasında mevcut mükemmel ilişkileri kuvvetlendirmek, bunlara yeni boyutlar kazandırmak ve bu ilişkileri halklarımızın ve ortaklarımızın yararına olacak şekilde daha da ileriye taşımakta kararlıyız.”

Read Previous

Bulgaristan’da yurt dışında oy kullanmak için en fazla başvuru Türkiye’de yapıldı

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova ile uzlaşmaya varmak mümkün değil