Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı Karaloğlu, Prekaz’ı ziyaret etti

Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Kosova ziyareti kapsamında Prekaz’daki “Adem Jashari” Anıt Kompleksi’nde saygı duruşunda bulundu.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla ve Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı’nın  eşiliğinde Prekazı ziyaret eden Karaloğlu, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK)  kurucusu ve  halk kahramını Adem Jashari’nin ağabisi Rifat Jashari ile de biraraya geldi.

Bakan Sveçla, sosyal medyada  yaptığı paylaşımda, “Prekaz’daki “Adem Jashari” Anıt Kompleksi’nde düzenlenen anma töreninde Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu’na eşlik etmekten onur duydum.” diye yazdı.

Sveçla paylaşımında,  Jasharaj kulesine yaptıkları ziyarette Rıfat Jashari tarafından karşılandıklarını belirterek, “Jashari ailesinin fedakarlığına gösterilen onur ve tevazu, hepimiz ve tadını çıkardığımız özgürlüğe yenik düşenler için bir onurdur. Bakan Yardımcısı Karaloğlu’na Kosova Cumhuriyeti ziyareti ve özellikle Prekaz ziyareti için teşekkür ediyorum. Ülkelerimiz arasındaki işbirliğin geliştirilmesi  ortak arzumuzdur”. ifadelerine yer verdi.

Prekaz Katliamı

Sırp asker, polis ve paramiliter birlikler bağımsızlık isteyen Kosovalılara karşı 1998’de harekat başlattı. Binlerce kişinin ölümü, yüz binlercesinin de evlerini terk etmesiyle sonuçlanan 1998-1999 Kosova Savaşı’nda birçok savaş suçu da işlendi.

Savaşın gidişatını değiştirecek olay ise aralarında UÇK’nin kurucu ve komutanlarından olan Adem Jashari’nin de bulunduğu 50’den fazla kişinin öldürülmesi oldu.

Sırp güçlerin Jashari’nin evine 22 Ocak 1998’de düzenlediği saldırıda aileden 2 kişi yaralanmıştı. Sırplar 28 Şubat 1998’de Jashari ailesiyle bağı olduğunu düşündüğü diğer bazı ailelerin evlerine de saldırdı. Bu saldırılarda ise 17 kişi yaşamını yitirdi.

Tank ve ağır silahlarla 5 Mart 1998’de Jashari’nin bulunduğu evi kuşatan Sırp güçleri, 7 Mart’a kadar süren çatışmaların ardından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 50’nin üzerinde Jashari ailesi mensubunu ve evde bulunan misafirleri öldürdü. Bu olay, Prekaz Katliamı olarak tarihe geçti.
Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistinli kardeşlerimizi asla sahipsiz, çaresiz ve yalnız bırakmayacağız

Read Next

İsrail, Gazze’nin güneyinde 1,4 milyon kişiyi 12 kilometrekareye hapsetmeyi planlıyor