Türkiye Diyaneti’nden DAEŞ Raporu

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, “DAEŞ terör örgütünün gücü, hedefi, taktik ve sloganları, faaliyetleri ve İslam anlayışı” gibi pek çok başlığın yer aldığı geniş bir rapor hazırladı.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, ” DAEŞ terör örgütünün gücü, hedefi, taktik ve sloganları, faaliyetleri veİslam anlayışı” gibi pek çok başlığın yer aldığı geniş bir rapor hazırladı.

Din İşleri Yüksek Kurulunun “DAEŞ” başlıklı raporu ile Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı tüm hizmet birimlerinin,DAEŞ terör örgütünün İslam dinini olumsuz yönde etkileyen faaliyetleri kapsamında bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e sunulan raporda, DAEŞ’in kuruluşu, gelişmesinin sebepleri, gücü ve eylemleri, hedefleri, taktik ve sloganları, İslam anlayışları ve Sünni alimlerin örgüte yönelik fetvaları yer alıyor.

“Mobil iletişim araçlarını etkin kullanıyorlar”

DAEŞ’in gençleri hangi taktik ve yöntemlerle kendi bünyesine kattığının geniş bir şekilde anlatıldığı raporda, terör örgütünün “cihad, kıtal, emr-i bi’l-maruf nehy-i ani’l-münker” gibi kavramlara özel önem atfettiğine dikkat çekildi.

Ayrıca, örgütün, mobil iletişim araçlarını etkin kullanarak, “Biz cennette yeniden doğacağız”, “Sadece bir kez öleceksin, niçin şehitliği seçmiyorsun?”, “Allah yolunda ölen ebedi diriliği kazanıyor, istemez misin?” gibi sloganik cümlelerle gençleri etkisi altına aldığı kaydedildi.

“Haricileri akla getiriyor”

Raporda, “DAEŞ’in İslam anlayışına” yer verildi. Buna göre, DAEŞ’in şu özellikleri dolayısıyla “haricileri” akla getirdiği vurgulandı:

“Selefi çizgide bir dini anlayışı benimseyen örgütün ele geçirdiği yerlerde şeriat hükümlerini uyguladığını iddia ettiği, türbeleri yıktığı, muhaliflerine karşı acımasız yöntemler kullandığı, bu yapılanmanın şiddeti amaçlarına ulaşmada araç olarak benimsemesi, katı zahiri din anlayışı, farklı anlayış ve gruplara tahammülsüzlüğü, kendisi dışındaki tüm kesimleri kesin bir şekilde dışlayıp kolayca tekfir etmesi, mürtet olarak nitelendirdiği grupların öldürülmesini bir hak olarak görmesi.”

“Savunmasız insanların yok edilmesi İslam ile bağdaştırılamaz”

Çıkar çatışmalarının kurbanı olan savunmasız insanların, çocukların, kadınların ve yaşlıların yok edilmesi ve insanların yerlerinden yurtlarından sürülmesi üzerine inşa edilecek bir yapının, İslam ile bağdaştırmasının mümkün olmadığının vurgulandığı raporda, hiçbir mezhep veya ekolün kendi kanaatini mutlak hakikat yerine koyamayacağı, farklı inanış ve düşünceleri İslam dışı ilan ederek tekfir edemeyeceği, buna dayanarak can ve mallarını helal sayamayacağı belirtildi.

 

Raporda şu ifadeler dikkat çekti:

” DAEŞ adındaki bu gayrinizami silahlı gücün, uluslararası hukuka ve İslam’ın ahlaki değerlerine aykırı olarak gerek kendilerinden olmayan Müslümanlara gerekse farklı dini inanç ya da ırk veya etnik kökene sahip insanlara karşı yürüttüğü tehdit, öldürme, yaralama, kaçırma eylemlerinin tamamı terör olup, bunları yapanlar da teröristtir. İslam’da cihadın da bir hukuku vardır.İslam dini, savaşta bile olsa kadınların, çocukların ve eli silah tutmayanların öldürülmesine ve eziyet edilmesine cevaz vermez. Bu yapılanlar dinimize göre haksız yere insan öldürmek anlamına gelmektedir. Bu da en büyük günahlardandır. Ayrıca, düşman askeri ya da savaşçıları teslim alındıktan sonra asla öldürülemez veya kafası kesilemez. Çünkü bu durumdaki asker, esir durumundadır; esirlere yapılan muameleye tabi olur. Teslimden sonra da kafa keserek öldürmenin İslam tarihinde bir örneği yoktur. Dolayısıyla DAEŞ’in Müslümanlarla yaptıklarının da İslam ile hiçbir ilgisi yoktur.”

“Kur’an-ı Kerim, eşkıyalık yapılsın diye gönderilmedi”

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptığı açıklamada, DAEŞ konusunun dünya gündeminde yerini almasından hemen sonra 8 dilde yayınladıkları açıklamayı hatırlatarak, dünyadaki dini müesseseler içinde bu tehlikeye dikkati çeken ilk kurum olduklarını dile getirdi.

Kur’an-ı Kerim’deki “Habibim, ben Kur’an’ı eşkıyalık yapılsın diye göndermedim” ayetine atıfta bulunan Görmez, “Kur’an-ı Kerim’i bugün eğer birileri kendi eşkıyalığının referansı haline getirdiyse, bizim bütün alimlerin, bütün eğitimcilerin, İslam dünyasındaki bütün eğitim kurumlarının bunun üzerinde durması lazım. Rahmet olarak gelen bir dini, rahmet getiren bir kitabı şiddete dönüştüren, insan öldürmeyi mubah sayan bir anlayışa dönüştürülüyorsa bunun sebeplerini öyle sadece bilgi kırıntılarında aramanın bizi neticeye götürmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

“Cihat, ne zaman öldürme ve çapul kültürünün adı oldu”

“Zulmü ve fesadı ortadan kaldırmanın adı olan cihat, ne zaman öldürme ve ahlak, hukuk tanımayan bir çapul kültürünün adı oldu” diyen Görmez, şöyle konuştu:

“Bugün bütün ümmetin, ilim adamlarının, fikir adamlarının, dini müesseselerin, din kurumlarının işlerini, güçlerini bırakıp İslam dinine zarar veren, bütün bu mekanizmalardan kendimizi nasıl arındıracağımızı, nasıl ortadan kaldıracağımızı harici sebepleri de elbette tahlil ederek bu dini araçsallaştıran, Kur’an-ı ve sünneti araçsallaştıran, İslam’ın metodolojisini yok sayan, İslam’ın usulünü yok sayan, savaşta da olsa ahlakı ve hukuku yok sayan bu hareketler üzerinde çokça durması gerekiyor.”

“En sapkın fikri, kendi düşüncesini kabul etmeyen herkesi düşman kabul etmesidir”

DAEŞ ideolojisinin tekfirci ve sapkın olduğuna ve kendi düşüncesini kabul etmeyen herkesi düşman kabul ettiğine işaret eden Görmez, şunları kaydetti:

“Hariciler de dahil, İslam tarihinde ilk defa bu örgüt kendisine üye olan, kendisinin düşüncesini kabul edeni dost kabul ediyor, kabul etmeyen herkesi düşman kabul ediyor. Haricilerde dahi böyle bir örnek yoktur. İkincisi, düşman kabul ettiğini tekfir ediyor. Sadece tekfir etmekle kalmıyor, tekfir ettiklerini tekfir etmeyenleri de tekfir ediyor. Yani birisine kafir dediği zaman sen; ‘Yapma, bu adam namaz kılıyor, bu adam secdeye varıyor, bu adam Müslüman adam’ dediğinde onu tekfir etmediğin için de seni tekfir ediyor. Bu yönüyle de bir ilk. Kendisinden doğduğu El Kaide’yi ‘kafir’ dediklerine kafir demediği için tekfir ediyor. Onunla da yetinmiyor, tekfir ettikleriyle savaşmayı ve onları öldürmeyi, kanlarını mubah sayıyor. Sonra, kanlarını dökmeyi cihat zannediyor. Dolayısıyla bunları sadece bir İslam yorumundan neşet etmiş olarak değerlendirmek, hakikaten İslam’a büyük bir hakaret olur.”

“İslam’a en büyük zararı bu örgüt vermiştir”

İslam’a en büyük zararı DAEŞ’in verdiğini, dini müesseseler ve İslam alimleri tarafından da bu örgütün kabul görmediğini hatırlatan Görmez, “Dünyadaki bütün Müslüman kuruluşlar, ilmi müesseseler bu yapının gayri İslami olduğunu, İslam’a en büyük zararı verdiğini söylediler. Öyle zarar verdi ki Avustralya’da yaşayan Müslüman, sokakta gezerken kendi komşusu tarafından terörist ilan edildi. Yani bütün dünyada yaşayan Müslümanların hayatını olumsuz etkileyen bir hareket oldu” diye konuştu.

Kur’an ve sünnetin, Müslüman’ın Müslüman’a canını ve kanını asla helal gören bir cihadı emretmediğini vurgulayan Görmez, tüm ilim adamlarının bir araya gelerek ortak bir ses vermesini ve bütün dünyaya bu yapıların yanlışlığını, İslam’ı araçsallaştırdıklarını, İslam’dan uzak olduklarını dünyaya açıklaması gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: AA

Read Previous

Bakan Çako Yunus Emre Müdürünü Kabul Etti

Read Next

Yabancı Turist Sayısında Artış

5 Comments

  • you are really a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a excellent job on this topic!

  • I have realized some new elements from your web page about computer systems. Another thing I’ve always assumed is that computer systems have become an item that each household must have for some reasons. They provide convenient ways in which to organize households, pay bills, shop, study, hear music as well as watch shows. An innovative strategy to complete all of these tasks is with a notebook. These computer systems are mobile, small, powerful and lightweight.

  • I like what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting! Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to my own blogroll.

  • I have observed that over the course of making a relationship with real estate entrepreneurs, you’ll be able to get them to understand that, in most real estate exchange, a commission amount is paid. Finally, FSBO sellers really don’t “save” the commission. Rather, they try to earn the commission by means of doing a good agent’s job. In the process, they shell out their money and time to complete, as best they could, the duties of an broker. Those obligations include disclosing the home through marketing, introducing the home to prospective buyers, building a sense of buyer urgency in order to prompt an offer, organizing home inspections, dealing with qualification checks with the loan provider, supervising maintenance, and aiding the closing.

  • You are a very clever individual!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *