Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’da 19 Mayıs’ın yıldönümünde yapılan açıklamalara tepki geldi. Bakanlığın açıklamasında “Yunan liderliğini kendi tarihiyle yüzleşmeye, Tahkikat Komisyonu raporlarına da yansıyan Yunan mezalimini hatırlamaya, Lozan Barış Antlaşması’nın 59. Maddesinde de işlediği fiillerin savaş hukukuna aykırı olduğu tescil edilen Yunanistan’ı, tarihi gerçekleri kabullenmeye davet ediyoruz” denildi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis 19 Mayıs’la ilgili olarak tepki çeken bir açıklama yaptı. Yunan Kathimerini gazetesinden yer alan habere göre Miçotakis 19 Mayıs 1919 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde başlatılan Kurtuluş Mücadelesi için kabul edilemez bir ifade kullanarak en değerli milli bayramlarımızdan birini itibarsızlaştırmaya çalışarak 19 Mayıs 1919’da İzmir’de yaşanan olayları lekeleyecek açıklamalarda bulundu. Miçotakis ayrıca Yunanistan Parlamentosu’nun anma için ışıklandırılacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı ise bu çirkin paylaşımla ilgili sert bir tepki geldi.

İşte Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama:

Vatanımıza göz dikmiş emperyalist güçlere karşı 19 Mayıs 1919 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde başlatılan Kurtuluş Mücadelesi sadece Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden bir istiklal ve hürriyet zaferi ile sonuçlanmamış, aynı zamanda Anadolu’da insanlık dışı suçlar işleyen işgalci güç ve bunların güdümündeki çetelerin mezalimine son vermiş ve bağımsızlık özlemi duyan mazlum milletler için bir ilham kaynağı teşkil etmiştir.

Bu itibarla, dönemin emperyalist güçlerinin maşası olarak Anadolu’yu işgale yeltenen Yunanistan’ın bu topraklarda doğrudan gerçekleştirdiği mezalimi unutmaması gerekirken, Yunanistan Meclisi ve makamları tarafından 19 Mayıs 1919’un yıldönümü bahanesiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik mesnetsiz ve hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz. Aynı şekilde, Türkiye karşıtı lobilerin hiçbir tarihsel dayanağı olmayan çarpık iddiaları Yunanistan dışında da gündeme getirerek üçüncü ülkeleri aldatma çabalarını da kınıyoruz.

Önceki Haber

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Meta, azil süreci için parlamento komitesinde ifade vermeyi reddetti

Sonraki Haber

Butel’deki “Bosna Hersek” bulvarı trafiğe açıldı