Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü vesilesiyle verilen resepsiyona soydaşlar büyük ilgi göstererek salonu tıklım tıklım doldurdu.

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı vesilesiyle Gümülcine Başkonsolosluğu’nun verdiği resepsiyon, binlerce Batı Trakyalı soydaşı bir araya getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu, cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı vesilesiyle 30 Ekim 2023 Pazartesi akşamı Yassıköy’de Astrea salonunda 19.00-21.00 saatleri arasında resepsiyon verdi. 

Başkonsolosluğun verdiği resepsiyona, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının seçilmiş müftülüleri, siyasetçilerde milletvekilleri, eski ve yeni seçilmiş eyalet meclis üyeleri, görevlerine devam eden mevcut belediye başkanları ve yeni seçilenler, meclis üyeleri, din görevliler, sivil toplum kuruluşlardan başkanlar, yöneticiler ve binlerce soydaş katıldı.

Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve eşleri İlayda Ünal, resepsiyona katılan misafirleri salonun girişinde karşıladılar. Onların cumhuriyetin kuruluşuyla ilgili tebriklerini kabul ettiler.

Salonun dolmasıyla birlikte program başladı. İlk olarak iki komşu ülke Türkiye’nin ve Yunanistan’ın milli marşları okundu.

Programın devamında Gümülcine Başkonsolos Aykut Ünal, katılımcıları selamladı ardından anavatanın kuruluşunun 100. yılı konusunda düşünceleri soydaşlarla paylaştı. 

Daha sonra Muavin Konsolos Barış Çulha, katılımcılara Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mesajında şunları belirtti;

“Sevgili Vatandaşlarım,

Kıymetli Misafirlerimiz,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.

Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını can-ı gönülden tebrik ediyorum.

İştirakleriyle bayram sevincimizi bizlerle paylaşan tüm dostlarımıza, tüm misafirlerimize, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Bugün, Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümüne ulaşmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.

Şanlı tarihimizin bu dönüm noktasında, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyorum.

Bin yıldır vatan topraklarını kanlarıyla sulayan aziz şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

“Devlet-i ebed müddet” inancıyla asırlardır vatanımıza, milletimize ve devletimize hizmet eden herkese şükranlarımı sunuyorum.

Bugün 100’üncü yaşını büyük bir coşkuyla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti, bizim bu topraklarda kurduğumuz son devletimizdir.

Milletimizin maziden atiye uzanan yolculuğu Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan da Türkiye Cumhuriyeti’ne devrolarak bugünlere kadar gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanlığı Forsundaki 16 yıldızda manasını bulan 2 bin 200 yıllık devlet geleneğimizin tüm birikimine sahiptir.

Köklü tarihimizden ve kadim değerlerimizden aldığımız ilhamla, Cumhuriyetimizi daha da güçlendirerek, yeni asrına hazırlamanın gayreti içindeyiz.

Bizzat Gazi Mustafa Kemal’in ifadesiyle “kimsesizlerin kimsesi” olarak doğan Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak, en önemli vazifemizdir.

Bu anlayışla son 22 yılda ülkemizi başarıdan başarıya, zaferden zafere koşturduk.

Asırlık ihmalleri ve eksikleri gidererek yatırımlarla, Cumhuriyetimizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak adımları attık.

Demokrasiden ekonomiye, güvenlikten adalete, eğitimden sağlığa, tarımdan dış politikaya varıncaya kadar her alanda tarihi reformları hayata geçirdik.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle, Gazi Mustafa Kemal’in “MİLLÎ MÜCADELENİN MAKSAT VE GAYESİ, MİLLETİN TAM İSTİKLÂLİNİ VE KAYITSIZ-ŞARTSIZ EGEMENLİĞİNİ SAĞLAMAK VE SÜRDÜRMEKTİR” diyerek ortaya koyduğu idealini, yaklaşık bir asır sonra da olsa, gerçeğe dönüştürdük.

Devletle millet arasına örülen duvarları kaldırarak, Cumhurla Cumhuriyeti kucaklaştırdık.

Vesayet odaklarına karşı yürüttüğümüz ve zaferle sonuçlandırdığımız mücadeleyle Cumhuriyetin demokrasiyle buluşmasını sağladık.

Şimdi de “Türkiye Yüzyılı” hedefiyle Cumhuriyetin ikinci asrını dünyada milletimizin asrı yapmak için canla-başla çalışıyoruz.

Büyüyen ekonomimiz, güçlenen demokrasimiz, artan itibarımız, genişleyen nüfuz alanımız, ilkeli ve vizyoner dış politikamızla ülkemizle birlikte tüm dünyada “kimsesizlerin kimsesi” olmayı sürdürüyoruz.

Türkiye’nin her başarısının bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumlar tarafından umutla takip edildiğini görmekten bahtiyarlık duyuyoruz.

Harici ve dâhili bedhahlara aldırmadan büyük ve güçlü Türkiye ülküsünü yüceltmekte kararlıyız.

Emperyalistlerin tetikçiliğini yapan terör örgütlerine…

Hala bir asır önceki hesapların peşinde koşan müstevlilere…

Ülkemizin başarılarından rahatsız olan kifayetsiz muhterislere…

Hâsılı, millet ve memleket düşmanlarına rağmen diğer hedeflerimiz gibi, inşallah Türkiye Yüzyılını da hayata geçireceğiz.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını gönülden tebrik ediyorum.

Şehitlerimizin ruhları şad olsun!

Cumhuriyetimizin 100’ncü yıldönümü kutlu olsun!

Kalın sağlıcakla…”

Konuşmalardan sonra katılımcılara Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sürecinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği mücadele ile ilgili fotoğrafların paylaşıldığı video gösterimi sunuldu.

Programın ardından Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonun katılan misafirlerde ikramda bulundu. Resepsiyon soydaşların birbiri ile sohbet etmesiyle son buldu.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Arnavutluk’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü kutlandı

Read Next

Karadağ’da 11 Haziran’daki erken genel seçimin ardından yeni hükümet kuruldu