Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu Gümülcine’de coşkuyla kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yılı bugün Gümülcine’de Başkonsolosluk bahçesinde soydaşların yoğun katılımıyla coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yılı vesilesiyle Gümülcine Başkonsolosluğu bugün 29 Ekim Cumartesi öğle saatlerinde Başkonsolosluk bahçesinde kutlama düzenledi. Kutlamaya Batı Trakya’nın her bölgesinden soydaşlar büyük ilgi gösterdi. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu Gümülcine’de yıllardır Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu tarafından Cris&Eve otelinde verilen resepsiyonla kutlanırdı.

Ancak bu yıl yaşanan program değişikliği nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yılı bu yıl otel yerine Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu bahçesinde kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu vesilesiyle geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da kutlama resepsiyonu Gümülcine Cris&Eve otelinde yapılması planlanmıştı. Ancak, resepsiyonun gerçekleştirilmesine 3 gün kalan 26 Ekim tarihinde Cris&Eve oteli yetkilileri Başkonsolosluğa resepsiyonun yapılmaması için otelin ve çalışanların tehdit telefonları aldığını, güvenlik sorunu yaşandığı gerekçesiyle salonun tahsis edilemeyeceğini belirtmişti.

Bunun üzerine programda değişikliğe gidildi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu, 28 Ekim Cuma akşamı Cris&Eve otelinde değil, bugün 13.00-15.00 saatleri arasında Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu bahçesinde düzenlendi.

Başkonsolos Murat Ömeroğlu, muavin konsoloslar ve eşleri gelen misafirleri kapıda karşılayarak onların tebriklerini kabul ettiler.

Yoğun katılımla gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı kutlamasına, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, BTTADK üyeleri, milletvekilleri, belediyelerde seçilmiş iktidar meclis üyeleri, muhalefet liderleri ve meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, azınlık okullarında ve Kur’an kurslarında hizmet veren öğretmen ve hocaların yanı sıra Batı Trakya’nın her bölgesinden çok sayıda davetli ve soydaş katıldı.

Başkonsolosluk bahçesini soydaşların tıklım tıklım doldurmasının ardından program İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra Konsolos Neslihan Altan tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. kuruluş yılı münasebeti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın mesajı okundu.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Cumhuriyetin 99. yıl dönümü Filibe’de Atatürk belgeseliyle kutlandı

Read Next

İsviçre’de dünyanın en uzun yolcu treni sefer yaptı