Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi

Cumhuriyet’in kuruluşunun 93. yıl dönümü, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Hüsamettin GİNA / TİMEBALKAN

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Devlet Bakanı Beycan İlyas, Adalet Bakanı Valdet Caferi’nin yanı sıra çok sayıda devlet ve kurum temsilcisi katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Ömür Şölendil ve eşi resepsiyona katılan tüm davetlileri kapıda karşıladı.

dsc_0290

Resepsiyon, Makedonya ve Türkiye Milli Marşları’nın okunması ile başladı.

“Teşekkür ederim, Thank you, Blagodaram, Faleminderit”

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Ömür Şölendil resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Makedonya arasındaki ilişkilerin son derece iyi olduğunu vurgulayarak çeşitli alanlara yapılan kapsamlı iş birliğinin her geçen gün daha da geliştiğini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Ömür Şölendil, “Ülkeler arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin ulaştığı ileri seviyede Makedonya’da yaşayan vatandaş ve soydaşların çok büyük payı oldu. Bu çerçevede sizlere Türkiye ile Makedonya ilişkilerine yaptığınız değerli katkılar için teşekkürlerimizi bir kez daha ifade ediyorum. Türkiye’nin şimdi olduğu gibi önümüzdeki dönemde de sizleri, dost ve kardeş Makedonya’ya imkanları ölçüsünde her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.” dedi.

dsc_0481

Türkiye’nin, etkilerinin Avrupa ülkelerinde de hissedildiği terör, göç ve sığınmacı sorunlarınlarıyla mücadele ettiğini vurgulayan Şölendil, “PKK ve DEAŞ gibi terör örgütleri ile mücadele ederken, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’da kalkıştığı hain darbe teşebbüsü, başta sayın cumhurbaşkanımız, meclisimiz ve aziz milletimizin dirayetli ve cesur tutumuyla önlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Makedonya’da görev süresinin tamamladığını belirten Ömür Şölendil, “Birkaç gün içerisinde bu güzel ülkeden ve onun güzide insanlarından ayrılacağım. Gönlüm, sevgim ve dualarım hep sizlerle olacaktır. Makedonya’nın tüm muhterem yöneticilerine, halkına, vatandaş ve soydaş kardeşlerime ve büyükelçilere destekleri için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Şölendil, konuşmasının sonunda Türkçe, İngilizçe, Makedonça ve Arnavutça teşekkür etti. Büyükelçinin dört dilde teşekkür etmesi davetlilerden alkış aldı.

Resepsiyonda, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel mesajını da okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye 15 Temmuz sabahından daha güçlü daha dirayetli daha kararlı bir ülkedir”

“Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ilan ettiğmiz son Devletimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı kurtuluş savaşını tarihte benzeri görünmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin ardından 29 Ekim 1923’te egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetlerseviyesinin üzerine çıkarma hedefi ile Türkiye Cumhuriyetini kurduk. Cumhuriyetimiz 2200 yıllık Devlet geleneğimizle yaşadığımız çoğrafyadaki 1000 yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanımı olarak görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir. Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkevi ve vizyonel dış politikası ile Türkiye bölgesinde ve dünyada ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor. En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar milletimizin devleti ile ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir. Milletimiz yeni işgal girişimlerine karşı da istiklal harbindeki kararlılıkla mücadele edeceğini o gece tüm dünyaya göstermiştir. FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atfettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir. Bu büyük devletin ve bu kahraman Milletin Cumhrubaşkanı olmaktan şeref duyuyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun tüm vatandaşlarımızın ve dostlarımızın da milletimizin 15 Temmuz’da yazdığı destandan gurur duyduklarına inanıyorum. Cumhuriyetimizin 93. yıldönümüne hem bir darbe girişimi hem bir terör saldırısı hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi atlatmış olarak ulaşmış bulunuyoruz. Şundan tüm vatandaşlarım ve dostlarımız emin olsunlar. Bugün Türkiye 15 Temmuz sabahından daha güçlü daha dirayetli daha kararlı bir ülkedir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kasteden hiçbir saldırı başarılı olamayacaktır. Hedeflerimize ulaşmamızın önüne ne terör örgütleri ne de onları kullananlar geçebileceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını gönülden tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Paşa başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılmak için fedakarlıkla mücadele eden tüm gazilerimize bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ecdadımızın emanetine sahip çıkan kahraman milletimize ve bize duaları ile destek olan tüm dostlarımıza en kalbi şukranlarımı sunuyorum. 29 Ekim Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.”

Read Previous

Türkiye’nin Messi’si Emre Mor

Read Next

Antarktika’nın kaderini değiştirecek anlaşma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *