Türkiye Cumhuriyet Bayramı, Priştine’de resepsiyonla kutlandı

Kosova’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 93’üncü yıldönümü verilen görekemli bir resepsiyonla kutlandı. Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç tarafından verilen resepsiyon geniş katılımla gerçekleşti.

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılan davetlileri, Büyükelçi Kıvılcım Kılıç ve Türk Temisl Heyet Başkanı Kurmay Albay Cem Şen karşıladı.

Coşkulu geçen resepsiyona, eski Cumhurbaşkanları Fatmir Sejdiu ile Atifete Jahjaga, Meclis Başkanı Kadri Veseli, Dışişleri Bakanı Enver, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Güvenlik Kuvvetleri Bakanı Haki Demolli, Meclis Başkan Vekili Fikrim Damka, Milletvekili Müfera Şinik, büyükelçiler, Mamuşa Belediye Başkanı ve KTAP Genel Başkanı Arif Bütüç, Kosova’da görev yapan Türk kurumlarından TİKA ve Yunus Emre temsilcileri, Kosova Barış Gücü KFOR bünyesinde görev yapan ülkelerin subayları, EULEX temsilcileri, polis yetkilileri, dini temsilciler, Kosova’da görev yapan Türk askeri ile Türk polis mensupları katıldı.

Kosova ve Türk kurum ile kuruluşları temsilcilerini bir araya getiren resepsiyon, Türkiye ve Kosova Milli Marşları’nın çalınmasıyla başladı. Ardından konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çıkan Büyükelçi Kıvılcım Kılıç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını İngilzce okudu.

Ardından kendi konuşmasını yapan Büyükelçi Kılıç, “Cumhuriyetimizin 93. yılının sevinci ve mutluluğuyla, bugünü borçlu olduğumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi minnet ile anarak Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum. Cumhuriyetimizin 93 yıllık tarihi milletimizin en zor şartlarda nasıl ayağa kalkabileceğini gösteren, attığımız her adımda ders almamızı gerektiren bir dönemdir. Aziz milletimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşundan 93 yıl sonra bugün, kurtuluş savaşında göstermiş olduğu mücadele gibi, 15 Temmuz gecesinde de tarihi bir dayanışma sergileyerek eşi görülmemiş bir demokrasi örneği sergilemiştir. Bu vesileyle, Türk demokrasisine, demokratik yollarla seçilmiş kurumlarımıza ve Anayasal düzenimize göstermiş olduğunuz destek ve Türk halkı ile sergilemiş olduğunuz dayanışma için tüm Kosovalı dostlarımız ve soydaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca, Kosova’daki Türk toplumu, Türkiye ile Kosova arasındaki dostluğun ve kardeşliğin en değerli köprülerindendir. Kosova’da tüm topluluklarla barış ve huzur içinde hayatın her alanına çok değerli katkılar sundunuz, sunuyorsunuz. Tüm bunlardan duyduğumuz memnuniyeti bu vesileyle belirtmek isterim. Bizimle birlikte cumhuriyet çoşkusunu paylaştığınız için teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle verilen resepsiyona binin üzerinde davetli katıldı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Tefeyyüz Güreş Kulubü, İstanbul’dan gümüş madalya ile döndü

Read Next

Makedonya yargı heyeti Türkiye’yi ziyaret etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *