Türkiye Bursları programı, Bosna Hersek ve Sırbistan’da tanıtıldı

Bosna Hersek ve Sırbistan’da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) koordinasyonunda yürütülen “Türkiye Bursları” programının tanıtımı yapıldı.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Faruk Berat Akçeşme, Mostar’da düzenlenen Türkiye Bursları programı tanıtımına katıldı.

Akçeşme, burada yaptığı açıklamada, “Her yıl 170 ülkeden yaklaşık 180 bin öğrenci, Türkiye Bursları programına başvuru yapıyor. Bosna Hersek’ten de Türkiye’den burs alıp üniversite okuyanların sayısının 1500’ün üzerinde olduğunu biliyoruz. Bugün de Mostar’a bu programı tanıtmak için geldik.” ifadesini kullandı.

Programın tanıtımının yapıldığı Mostar Karagöz Medresesinin Müdürü Aid Tulek, Bosna Hersekli öğrencilere burs ve üniversite okuma fırsatı veren Türkiye’ye müteşekkir olduklarını ifade etti.

“Öğrencilerin yapması gereken tek şey eğitimlerine konsantre olmak”

Programın Sırbistan’ın Niş şehrindeki tanıtımı da “Türk Kültür Günü” kapsamında Niş Üniversitesi Matematik Fakültesinde düzenlendi.

Sırbistanlı öğrencileri, Türkiye Bursları programına başvuru yapmaya çağıran Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Mehmet Yılmazata, Türkiye ile Sırbistan eğitim bakanlıklarının iki ülkedeki üniversiteler arasındaki işbirliğini güçlendirmek için çalıştığını kaydetti.

Yılmazata, “Bu, bütün bölümleri kapsayan büyük bir program. Bu vesileyle öğrenciler, Türkçe öğrenme imkanı bulacak, öğrencilerin uçak bileti karşılanacak ve sağlık sigortası olacak. Öğrencilerin yapması gereken tek şey, eğitimlerine konsantre olmak.” diye konuştu.

Niş Üniversitesi Matematik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niko Radulovic de programın öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu kaydetti.

AA

Read Previous

Yunan koramiralden TCG Anadolu yorumu: Çok büyük gelişme

Read Next

Çekya Cumhurbaşkanı Zeman’dan Sırbistan’a veda ziyareti