Türkiye Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, K. Makedonya Anayasa Mahkemesinin 60. kuruluş yıldönümü törenine katıldı

Türkiye Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesinin Meclis’te düzenlenen 60. kuruluş yıldönümü törenine katıldı.

Türkiye Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasal Mahkemesi’nin kuruluşunun 60’ıncı yıldönümü münasebetiyle Üsküp’te düzenlenen “Düşünce Özgürlüğünün ve Düşünceyi Kamuoyunda İfade Etme Özgürlüğünün Anayasal-Yargısal Olarak Korunması” konulu Uluslararası Konferansın resmi açılışında Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovki ile de görüştü.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, uluslararası konferansta yaptığı açılış konuşmasında, burada konuşma yapmanın kendisi için ayrı bir onur ve mutluluk olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin, eski Yugoslavya’daki devlet hukuku gelişimi zamanımıza kadar uzanan uzun bir geleneği olduğunu anımsatan Pendarovski, “Anayasa Mahkemesi hukuk düzenine ilk kez 1963 yılından itibaren o zamanki Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti Anayasası ile getirilmiş, bir sonraki yıl 1964 yılında çalışmalarına başlamak üzere kurulmuştur. Bu gerçeği belirtmemin nedeni, anayasa yargısının devreye sokulmasının, eski Yugoslavya gibi tek partili sosyalist bir devlette nadir ve olağandışı bir adım olması ve şüphesiz, siyasi gönüllülüğün sınırlandırılması ve o dönemde iktidarda olan siyasi terminolojinin hakimiyetinin anayasaya yerleştirilmesi açısından olumlu bir adımı temsil etmesiydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa Mahkemesi’nin altmışıncı yıl dönümünüzü kutlayan Pendarovski, “Anayasa’nın ve demokratik düzenin korunmasında daha nice başarılı ve özverili çalışmalar diliyorum. Yurt dışından çeşitli anayasa mahkemelerinden gelen değerli konukların yanı sıra bilimsel ve profesyonel kamuoyunun temsilcileriyle deneyim alışverişinde bulunma fırsatına sahip olacağınız bu konferans, yıldönümünü kutlamak ve uluslararası işbirliğini derinleştirmek için değerli bir yoldur.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ulusoy, Dışişleri Bakanı Osmani ile görüştü

Read Next

Hırvatistan’da genel seçim 17 Nisan’da yapılacak