Türkiye 9 Afrika ülkesini suya kavuşturacak

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığın Afrika ülkelerinin umudu olmaya devam edeceğini söyledi.

Afrika’ya uzatılan dostluk eli çerçevesinde Afrika ülkelerine su temin etmeyi sürdüreceklerini aktaran Eroğlu “Su probleminin çok ciddi boyutlara ulaştığı Afrika’da, tecrübemiz ve bilgi birikimimiz ile 9 Afrika ülkesine daha yardım eli uzatmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Bakanlığın Afrika ile kurulan “dostluk köprüsü” kapsamında yürüttüğü projeleri hızla hayata geçirdiğini, Afrika’da başlattıkları öncülüğü sürdüreceklerini vurgulayan Bakan Eroğlu, “Türkiye olarak bu çerçevede hedefimizi belirledik. Şu ana kadar 8 Afrika ülkesine su temin ettik. Şimdi de 9 Afrika ülkesinde daha su temin etme çalışmalarına başlayacağız. Böylece Bakanlık olarak Afrika’da su temin ettiğimiz 1,7 milyon kişi sayısını 2019 yılında 3 milyona yükselteceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Eroğlu, 2019’a kadar Çad, Togo, Benin, Gana, Gine, Senegal, Gine Bissau, Gambiya ve Kenya’ya su temin edeceklerini kaydetti.

Kişi başına düşen su miktarı dünya ortalamasının dörtte biri

Türkiye tarafından, insani yardım projeleri çerçevesinde, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklığında Afrika’da binlerce insanın temiz suya ulaşması için çalışma yapılıyor.

Bu kapsamda, kişi başına kullanılan su miktarının dünya ortalamasının dörtte birinden az olduğu Afrika’nın çeşitli ülkelerinde, zor şartlarda yaşayan insanlar için 2 bin 600 kuyu açıldı, yaklaşık 9 milyon kişiye sağlıklı ve temiz içme suyu sağlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu’nun, 5-8 Nisan arasındaki Moritanya ve Senegal ziyaretlerinde imzalanan işbirliği anlaşmalarında da suyla ilgili başlıklar yer aldı.

Anlaşmalar çerçevesinde su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve yönetimi, su ve atıksu arıtma teknolojileri, su kalitesinin izlenmesi ve yönetimi, sulama, taşkın yönetimi, su sondaj kuyusu açılması, baraj inşaatı çalışmalarında ülkeler arasındaki işbirliği daha da geliştirilecek.

Kaynak: AA

Read Previous

Sığınmacılar İdomeni’yi terk etmeye başladılar

Read Next

Kosova’da ‘5. Türk Caz Haftası’ başladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *