Türkçeye saygısızlık

Kosova Cumhurbaşkanlığı  bünyesindeki Topluluklar  Danışma Konseyi  (TDK) ,ülkede azınlıktaki  tüm toplulukların eğitimden  dillerin kullanıma kadar  bütün alanlarda yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için Kosova’nın ilgili kurumlarına tavsiyelerde bulunan Anayasal bir kurumdur. Yaptırım gücü olmamasına rağmen,  azınlıktaki toplulukların haklarının ihlal edildiğine  işaret eder, ihlallerin ortadan kaldırılması için tavsiye niteliğinde kararlar alır. TDK’nın yetkileri  bununla da sınırlı değildir. Kosova’da azınlık topluluklarının hak ve özgürlüklerinin daha ileriye taşınması amacıyla da tavsiye  niteliğinde kararlar alır, bu kararları, ilgili kurumlara iletir.

IMG_36441-169x300

Ne var ki TDK’nın  dün düzenlediği   toplantı  salonunun   kapısına yerleştirilen resmi afişte , Topluluklar Danışma Konseyi  ibareleri  Arnavutça , Sırpça  ve İngilizce olmak üzere  3 dilde yazılmış . Türkçe’den  bir eser yok. Ve sadece Türkçe değil, TDK içinde yer alan Boşnak, Goran  ve Roman dillerine de yer verilmemiş. Türkçe’ye yapıldığı kadar,  saygısızlık diğer dillere de  yapılmış. Hatırlatalım, Topluklar Danışma Konseyi’nden söz ediyoruz. Başka kurumlardan somut olarak diller konusunda yapılan ihlallerin  düzeltilmesi tavsiyesinde bulunan bir kurum, maalesef kendi üyelerinin dillerini hiçe sayarak, ihlal ediliyor. Türkçe resmi dil değil gerekçesi ile bu saygısızlığın üstü  hukuken örtülebilir. Ancak İngilizce de resmi dil değil, ama afişte yer alıyor. Her şeye rağmen, topluklulardan oluşan bir kurumun mutlaka pozitif ayrımcılık esasını uygulaması  gerekir. Bu gereğe de  TDK içinde yer alan 3 Türk  temsilci  ve  TDK’nın Türk olan  Genel Sekreteri  işaret etmeli ve ısrarlı davranmalıdır.

Zira, toplulukların dilleri, ülke genelinde ve Dil Yasası uyarınca  resmi dil olsun ya da olmasın,  toplulukların yer aldığı bir kurumda kesinlikle saygılanmalıdır ve bu kurumda oturan Türk temsilciler Türkçe’ye sahip çıkmalılar.  Toplantılarında Türkçe konuşulabilen   TDK’nın resmi afişlerinde Türkçe yer almıyorsa ve buna Türk üyeleri kayıtsız kalıyorsa, o halde üzücü olmakla birlikte  kabul edillemez bir durumun söz konusu olduğu barizdir.

Umarız resmi afişlerde en yakın bir zamanda “ Kosova Cumhuriyeti-  Cumhurbaşkanlığı Ofisi – Topluluklar Danışma Konseyi” ibaresi Türkçe olarak yer alır. Kosovalı Türklerin sorunları söz konusu olunca TDK’da  mücadeleci  oldukları gibi bu kurumdaki Türk temsicilerin bu konuda da mücadeleci olması arzunu içimizde taşıyoruz.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Davutoğlu, Dost Parti heyetini kabul etti

Read Next

Başbakan Davutoğlu, Dost Parti heyetini kabul etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *