“Türkçenin Rumeli yakasında hüzün var bugün…”

Yerli edebiyatımızın ikinci kuşak şairlerinden, Makedonya Türklüğünün gür sesi, dostumuz, ağabeyimiz, arkadaşımız, meslekdaşımız, değerimiz Fahri Ali dün hakkın rahmetine kavuştu. Fahri Ali’nin vefatı tüm sevenlerini derinden üzdü.

Hüsamettin GİNA / TİMEBALKAN

Bugün İsa Bey Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından naaşı Butel Şehir mezarlığında toprağa verildi.

fahri1
Fahri Ali son yolculuğuna uğurlandı

Son yolculuğunda Fahri abimizi dostları yalnız bırakmadı. İsa Bey Camii doldu taştı. Camide bulunan herkes birbirine başsağlı diledi. Çünkü tek sözle Fahri Ali hepimizindi. Tanıdıklarının bazıları sosyal medyada sadece üzüntülerini dile getirirken, bazıları da anılarını paylaştı.

TİMEBALKAN portalı olarak  Fahri Ali’yi dostlarına sorduk. Yıllarca birlikte şiir sohbetlerine, şiir saatlerine katıldığı dostları kendisini şiirle uğurladılar.

fahri2
Makdonya Türk Edebiyatı’nın usta kalemi İlhami Emin

“Dostan daha dost…”

Usta şair İlhami Emin, bugün sabah saatlerinde kaleme aldığı iki sıralık kısa bir şiirde tüm duygularını dile getirdi.

“Ey, cılız sağlığımla dahi son soluğuna kadar gülümseyişini esirgemeyen, karınca adımlı, dosttan daha dost, ebedi uykuya dalma, uyan, taklacı ak güvercinlerini ağlatma!”

fahri5
Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı Dr. Taner Güçlütürk (solda)

“Bir şair daha öldü dediler…”

Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı  Taner Güçlütürk  de bizi kırmadı. Portalımıza yaptığı açıklamada Balkanların koca bir çınarının daha devrildiğini belirterek üzüntülerini paylaştı.

“Bir şair daha öldü dediler… Kısıldı biraz daha sesim, mısralarım kanadı, yası var sözcüklerimin bugün… Çalın davulları çaydan aşağıya, Türkçenin Rumeli yakasında hüzün var bugün… Kurudu dilim kurudu, aksın göz yaşlar aksın, Fahri Ali aramızdan ayrıldı bugün… Saygı duruşuna davet ola ey kullar, Balkanların koca bir çınarı daha devrildi bugün…”

fahri4
Kosova Türk Edebiyatı’nın usta kalemi şair Zeynel Beksaç

“Mangal yürekli dostum”

Balkan Türkleri edebiyatı içinde, özellikle Kosova ve Makedonya muhitinde önde gelen isimlerden biri olan Zeynel Beksaç da kendi facebook profilinden uzun, duygulu, anılarla dolu “Güle güle şair dostum!” şiirini paylaştı.

Prizrenli şair, şiir sevdalısı Zeynel Beksaç, Fahri Ali’ye hitaben yazdığı şiirde şunları kaydediyor:

“Mangal yürekli dostum bu ne acele
Daha yeni kutlamıştık son kitabını Üsküp’te
Yeni buluşmalara nallayıp şiir atımızı
Bir yörük köylerine koşturacaktık
Bir Şar dağlarına
Nefes nefes
Anadili hasretini paylaşarak”

“Yerli edebiyatımızın en verimli şairlerinden biriydi”

Yıllarca Birlik gazetesinde beraber çalıştığı arkadaşı Enver Ahmet ise portalımıza yaptığı açıklamada Fahri Ali’nin yaşamının son günlerine kadar şiirden, yazıdan ayrılmadığının altını çizdi.

Enver Ahmet, “Edebiyata şiirle başladı. Yerli edebiyatımızın ikinci kuşak şairlerdendi. Yaşamının son günlerine kadar şiirden, yazıdan ayrılmadı. Türkiye, Yugoslavya, Kosova ve Makedonya’da düzenlenen şiir şölenlerine katıldı ve çok sayıda ödüle layık görüldü. Bugüne kadar on kadar şiir kitabı yayınlandı. Yerli edebiyatımızın en verimli şairlerinden biriydi. Ruhu şad olsun…” ifadelerini kullandı.

“Türk Edebiyatına katkılarını hiçbir zaman unutmayacağız”

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü de yaptığı yazılı açıklamada Fahri Ali’nin vefatının enstitüyü derinden üzdüğünü kaydetti.

Yunus Emre Enstitüsü, “Makedonya’nın en önemli Türk şair, yazar ve gazetecilerinden biri olan Fahri Ali’nin vefatı Yunus Emre Enstitüsü’nü derinden etkilemiştir. 1948 yılında Üsküp’te hayata gözlerini açan Fahri Ali’nin Makedonya Türk Edebiyatına katkılarını hiçbir zaman unutmayacağız. Yunus Emre Enstitüsü ailesi olarak merhum Fahri Ali’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz…” ifadelerini kullandı.

fahri3
Selçuk Kürşad Koca ile Fahri Ali

“Makedonya Türklüğünün gür sesi”

Makedonya’da görev yapan Türkiyeli hocalar da acı haberden dolayı üzüntülerini dile getirdiler.

Türk Dili ve Edebiyatı öğretim görevlisi Selçuk Kürşad Koca da kişisel facebook profilinde Fahri Ali’yi Makedonya Türklüğünün gür sesi olarak nitelendirdi.

Selçuk Kürşad Koca, “Kaybolmayan Şehir’in şairi Fahri Ali’nin hayata gözlerini yumduğunu üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Makedonya’da bulunduğumuz süre içerisinde bizi evimizde hissettiren dostlarımızdan, ağabeyilerimizden birisiydi. Mekanın cennet olsun Makedonya Türklüğünün gür sesi. Seni hep saygıyla anacağız. Türk dünyasının başı sağolsun” diye yazdı.

“Makedonya Türklüğü Başbuğ’unu kaybetti”

Fahri Ali her zaman gençlerin yanında olan ve genç nesile değer veren bir şairdi.

Yunus Emre Enstitüsü profesörü Ergin Baki sosyal medyada Fahri Ali’nin ölümünün kendisini derinden yaraladığını kaydetti.

Hakkın rahmetine kavuşan değerli Fahri Ali’yi kaybetmenin kendisini derinden yaraladığını vurgulayan Ergin Baki, “Mastır tezim döneminde her zaman yanımdaydı ve gençlere değer veren bir dava şairiydi. Makedonya Türklüğü Başbuğ’unu kaybetti.” dedi.

Read Previous

“Mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz”

Read Next

İtalya’daki depremde ölenlerin sayısı 247’ye çıktı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *