Türkçem Dergisi’nin ‘’Şiir Kervanı’’ Tefeyyüz’de konakladı

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda “Şiir Kervanı” edebiyat etkinliği düzenlendi.

TİMEBALKAN

Kosova’da yayınlanan Türkçem Dergisi’nin 25. yıl kutlamaları çerçevesinde Köprü Derneği iş birliğinde Tefeyyüz İlköğretim Okulu’nda düzenlenen “Şiir Kervanı” edebiyat etkinliğine Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı ve Türkçem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç, Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Tefeyyüz İlköğretim Okulu Müdürü Selaydin Zekir, Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin, Nesil Derneği Başkanı Muhsin Kurtiş, Köprü Derneği Başkanvekili Mehmed Arif, Kosovalı şairler İskender Muzbeg, Aziz Serbest, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Tefeyyüz İlkokulu Müdürü Selaydin Zekir, Şiir Kervanı’nı Tefeyyüz’de ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Tefeyyüz’ün bir marka okul olduğunu ve spordan sanata birçok alanda kendisini İspat ettiğini kaydeden Zekir, ‘’Türkçe öğretmenlerimizin hazırladığı program ile karşınızda olacağız.’’ dedi.

Türkçem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç, TİMEBALKAN’a yaptığı açıklamada, Türkçem Dergisi’nin 25. Yayın yılını kutlamak üzere şiir kervanıyla ister Kosova’da isterse Makedonya’daki okullarda şiir buluşması düzenlediklerini belirtti.

Dün Prizren’deki bir ilkokulda, bugün de Tefeyyüz’de olduklarını anımsatan Beksaç, ‘’Tefeyyüz’ün bende gerçekten çok ayrı bir yeri var. Yeniden Tefeyyüz’de olmak benim için mutluluktur çünkü son olduğum tarihte İlhami Emin’le, Fahri Ali’yle, Avni Engüllü’yle birlikteydim. Bir sürü arkadaşlar buradaydı. Onlardan birkaçı ne yazık ki bugün aramızda yok. Tefeyyüz her zaman ilgimi çeken çok yüzyıllık bir eğitim yuvası.’’ ifadelerini kullandı.

Köprü Derneği’yle uzun yıllardır yaklaşık 15 yıldır ortak etkinlikler düzenlediklerinin altını çizen Beksaç, ‘’Amacımız sınırları ortadan kaldırmak, zaten kaldırdığımızı da düşünüyorum. Şiir söz konusu olunca sınırlar ortada yok, şiir evrenseldir. Köprü Derneği’ndeki arkadaşlarla birlikte Türkçem’in bu jubilesini kutlamak benim için son derece anlamlı bir olaydır.’’ şeklinde konuştu.

Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmenli Leyla Şerif Emin ise uzun yıllar aslında Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı ve Türkçem Dergisi yöneticileriyle bu tür faaliyetler yaptıklarını belirtti.

Bazı okulları gezip hem şiir okuduklarını hem de gençlerle tanıştıklarını ifade eden Emin, ‘’Onları teşvik etmek aslında en büyük niyetimiz ve amacımız. Bu sene de Türkçem Dergisi’nin 25. Yılı olduğu için bizim de Köprü Derneği’nin aslında 20. Yılı. Bu tarz faaliyetleri çoğaltarak hem gençlere ulaşmak hem diğer okullara diğer şehirlere ulaşmaya çalışacağız. Buradaki amacımız hem buradaki öğrencilerin hazırladıkları gösterileri izlemek hem de biz de onlara birer şiirle katkı sunmak, onlarla birlikte olmak.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Programda Tefeyyüz İlköğretim Okulu öğrencileri ve iki ülkeden şair-yazarlar şiirlerini okudu.

Tefeyyüz İlköğretim Okulu müzik öğretmeni Cengiz İbrahim, öğrencilerden oluşan koro ve müzik grubuyla katılımcılara müzik dinletisi sundu.

Program Türkçem Genel Yayın Yönetimi Zeynel Beksaç’ın katılımcılara Takdirname vermesiyle son buldu.

Read Previous

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, seçimlerde hukuksuzluk şüphesiyle 11 milletvekilinin ifadesini istedi

Read Next

Bakan Güler, Sırbistan Savunma Bakanı Vucevic ile görüştü