Türkçem Dergisi’nin Fahri Kaya’ya adanan yeni sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi, Fahri Kaya özel sayısı yayınladı.  Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Yeni bir sayıyla daha sizlerle buluşmanın kıvancını yaşıyoruz. Sizin de farkına varabildiğiniz gibi, bu sayımızı 23 Mart 2020 tarihinde yitirdiğimiz değerli yazar, şair, çevirmen, gazeteci, öğretmen ve tabii ki ünlü siyasetçimiz Fahri Kaya’ya adadık. Bir sözle edebiyat, kültür, sanat, eğitim, siyaset gibi alanlarda çok değerli bir büyüğümüzdü.

‘Bu topraklarda varlığımızı ispat etmek için yazıyorum’ demişti… Durmadan yazmıştı, koşturmuştu. Yılmadan ve ödün vermeden halkımızın gereksinimleri doğrultusunda “Daha fazla çalışmalıyım, daha fazla vermeliyim, halkıma her açıdan sahip çıkmalıyım” dercesine… Hizmetin yolculuğuna daha on altı yaşında başlamıştı. Ellili yılların başında ailesi göç etmesine rağmen, o bu topraklarda kalmayı yeğlemişti. Bağrına taş basıp, Rumeli’de halkıyla birlikte yan yana yürüdü.

Birlik gazetesi, Sevinç, Tomurcuk dergileri, Sesler dergisi, vb. etkinliklere kollarını sıvayıp güzellikler peşinde oldu hep. Şiirler, öyküler yazdı. Çeviriler yaptı. Antoloji, seçkiler hazırladı. Ders kitaplarını çocuklara kazandırdı. Kitap tanıtımları, eleştiriler, denemeler yazdı. Gerçek bir aydındı. Sorumluluk almaktan çekinmedi. Gerçekleri dile getirmekten bıkmadı. Pohpolamayı hiç  sevmedi. Eğriyi eğri, doğruyu doğru bildi. Otoriter bir aydındı. Saygı duyulan bir kişilikti.

Güçlü bir hafızası vardı. Onunla bir arada olmak,  büyük bir şerefti.  Konuşmasına doyum olmazdı. Öncelikle bir televizyoncu olarak sık sık olmazsa da, bir araya gelmelerimiz, sohbete dalmalarımız, özellikle ondan edebiyatımız hakkında görüşlerini almak her seferinde bir kazançtı bizler için.

80. yaş günü nedeniyle Türkçem Dergisinin Yılın Ödülünü vermiştik Prizren’de. Aslında onun ödül alması bizleri onurlandırmıştı. Gene, 85. Yaş ve 65. Sanat Yılı nedeniyle yine Prizren’e gelmiş, Türkçem dergisinin 180’inci sayısı nedeniyle kendisine Saygı Gecesi düzenlemiştik. Ara sıra İstanbul’a gittiği için, çok istediğimiz halde daha fazla buluşma fırsatını bulamadık nedense.

Bu sayıyı, dostlarımızın, onu sevenlerin  yazılarıyla hazırladık.  Evet, Fahri Abimizi, 90’lık çınarımızı kaybettik. Dopdolu geçen bir yaşamdı onunki! Aradan yıllar geçse de o hep bizimle yaşamaya devam edecektir. Gelecek kuşaklar da onu saygı ile yad edecek. Rumeli’nin, Türk dünyasının bir büyüğüydü…

Ruhu şad, mekanı cennet olsun…

 

Read Previous

Yeni tip koronavirüs salgınının 100 günü

Read Next

56 kişi sokağa çıkma yasağına uymadı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × five =