Türkçem Dergisi’nin 250’nci sayısı Priştine’de çoşkuyla kutlandı

Türkçem Dergisi’nin 250’nci sayısı vesilesiyle Priştine’nin “Elena Gjika” İlkokulu ile ortaklaşa kutlama programı düzenledi.

Priştine’deki kutlama programına “Elena Gjika” İlkokulu Müdür Yardımcısı Agnesa Raşit Globoder, okul öğretmenleri, Kosovalı Türk şair, yazarlar ve öğrenciler katıldı.

Pandemi önlemleri nedeniyle küçük bir topluluğun iştirakıyla gerçekleştirilen program, ev sahibi Priştine “Elena Gjika” İlkokulu Müdür Yardımcısı Agnesa Globoder’in konuşmasıyla başladı.

Ardından da, Türkçem Dergisi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç  günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı.

Slayt gösterisinin devamında, Türkçem dergisiyle ilgili Hasan Mercan, İskender Muzbeg, Yakup Ömeroğlu, Bayram İbrahim, Fahri Mermer, Mustafa Özçelik, Osman Çevikosoy, Bahtiyar Aslan, Canan Özer, D.Mehmet Doğan, Kamuran Ozaktürk, Prof.Dr. İrfan Morina, Mehmet Hasim Salihi, Fahriye İpekçioğlu, Terane Turan Rehimli, Fahri Tuna, Seyhan Murtezan İbrahimi, Sümeyra Cenolar, Nadide Bırvenik gibi isimlerin görüşlerini progam sunuculuğunu yapan değerli tiyatro sanatçısı, sunucu Yunus Şimşek ve Melisa Halaç okudular.

Ardından, Türkçem dergisinin 250. sayısına ulaşmasını kutlayan Kosova Türk Yazarlar Derneği Şeref Başkanı İskender Muzbeg, katılımcılara şiirini okudu.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı, Türkolog, şair-yazar Dr. Taner Güçlütürk de şiirini ve dergiyle ilgili görüşlerini paylaştı. Güçlütürk, “TÜRKÇEM” dergisi günümüzün çağdaş Göktürk abidesiyse, geleceğe günümüzden, bizden kalcak izimiz ve sesimiz olacaktır. Geçmiş ve geleceğimizse eğer “TÜRKÇEM”iz, bundan sonra da yapılması gereken çok işimiz var bizim demektir. Daha nice sayılara, daha nice güzel yarınlara” dedi.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Zübeyde Hanım Kosova Türk Kadınlar Derneği Başkanı Birsen Gota şiiriyle kutlamaya renk kattı.

Kosova Türk Edebiyatının Priştine’deki genç umutlarından Su Yusuf da programa şiiriyle katılanlar arasındaydı.

Akabinde birbirinden güzel mısralar ile okul öğrencileri Rana Damka, Esma İbrahim, Elif Mızrak, Berat Turan şiirleriyle kutlamada yer aldılar. Program sonundaki kapanış konuşmaları ardından okul müdür yardımcısı Agnesa Globoder Raşit ve dergi editörü Zeynel Beksaç, 250. sayısı vesilesiyle dergiye katkısı geçenlere takdirname sundular.

Kutlama programı, “Elena Gjika” ilkokulu öğretmen ve öğrencilerinin sürpriz olarak TÜRKÇEM dergisinin 250. jübile sayısı için hazırladığı pasatanın törenli kesimi ve toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Kosovaport

Read Previous

Bosna Hersek Savcılığı Sırp siyasetçiler hakkında soruşturma başlattı

Read Next

Vucic liderliğindeki SNS açık ara önde