Basımı gerçekleşen Türkçe ders kitapları Türk öğrencilere ulaştırıldı

Pedagoji Kurumu Müdürü Muhittin Kahveci, bugün Еğitim ve Bilim Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında yeni baskıları gerçekleşen Türkçe ders kitapları ve dağıtımı hakkında bilgi verdi.

Mehmed Arif / Аydın Davud

Muhittin Kahveci, “2015-2016 okuma yılı için malumunuz Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı ilkokulların yeni kitap baskılarına geçti. Böylelikle özellikle Makedonya Cumhuriyetinde Türk dilinde eğitim veren ilkokullardan gelen talep doğrultusunda Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığında Pedagoji kurumuna, ilkokullardan 69 ders kitabı talebinde bulunulmuştur. Bu 69 ders kitabının toplam adeti 31.407 adet kitaptır. Bunların tamamını yeni baskısı olup okullarımıza dağıtıldığını memnuniyetle bildirmek isterim.” şeklinde konuştu.

Kitapların basımı konusunda yaşanan gecikmelerin tercüme ve tasarımdan kaynaklandığını, 6. sınıf “Coğrafya” ve 9. sınıf “Türk Dili ve Edebiyatı” ders kitaplarının önümüzdeki okuma yılında baskılarının gerçekleşeceğini ve Türkçe eğitim gören tüm öğrencilere ulaştırılacağının müjdesini veren Kahveci lise ders kitapları hakkında da şu bilgileri verdi:

“2015-2016 okuma yılı için lise ve mesleki liselerden gelen talep doğrultusunda basım yayın hakkı hem bakanlığa ait hem basım yayınevlerine ait toplam 98 ders kitabının basım talebinde bulunulmuştur. Bunların toplam adeti 11.182 adettir. Bunların da tamamı 29 Şubat 2016 yılı tarihi itibariyle tüm Makedonya Cumhuriyeti’ndeki Türkçe eğitim veren liselerimize dağıtıldığını bir daha memnuniyetle bildirmek isterim.”

IMG_9526

Toplamda 42.589 adet kitabın basımı gerçekleşti

Kahveci, mesleki ve düz lise olmak üzere tamamı 13 liseye kitapların dağıtıldığını vurgularken 2015-2016 okuma yılında ilkokul, lise ve mesleki lise dahil olmak üzere 167  ders kitabının, toplam 42.589 adetinin Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı bütçesinden karşılandığını bildirdi.

IMG_9548

2015-2016 okuma yılında  Türkçe eğitim kitap basımı ve dağıtımı için Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın sadece Türkçe kitaplarına ayırdığı bütçenin tutarı 27 milyon denar yani 150 bin avro.

Kitaplar elektronik ortamda yer alacak

Muhittin Kahveci, Mart ayı içerisinde ilkokul ve tüm liseler dahil olmak üzere tüm dillerde 447 ders kitabının elektronik formatta www.e-ucebnici.mon.gov.mk sitesinde yayınlanacağını duyurdu.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kahveci, tercümede yaşanan sıkıntıların kendilerinden kaynaklanmadığını belirterek “Eğitim ve Bilim Bakanlığı özellikle basım yayın hakkı olan kitapların ihalesine çıkıyor ve ihaleyi kazanan şirket hem tercüme hem de bu kitapların okullara kadar dağıtılması konusuna kadar mükelleftir. Normalde tercüme konusunda yetkili kişiler onlardır. Doğrudur, kitaplarda bazı devrik ve hatalı cümleler olabilir ve gözden geçiriliyor. Özellikle ziyaret ettiğimiz her okulda hocalardan hatalı ve devrik olan cümlelerin altını çizmeleri için ricada bulunuyoruz ve bu sorunun ikinci basımda giderilmesi için gayret gösteriyoruz.” şeklinde konuştu.

Okullardan gelen talep doğrultusunda kitapların tecümesi ve tirajı belirleniyor

TİME BALKAN’ın “Türkçe ders kitaplarında yaşanan eksiklikler ne zaman tamamiyle giderilecek?” sorusuna Pedagoji Kurumu Müdürü Muhittin Kahveci şu cevabı verdi: “Eğitim ve Bilim Bakanlığı Pedagoji Kurumu olarak ilk okul, lise ve meslek liselerden gelen talep doğrultusunda biz kitapları ya satın alma ihalesine gidip, ya da basım ihalesine gidip bunların okullara dağıtılmasını sağlıyoruz. 2015-2016 yılında bizden talep edilen kitapların tamamı bitti. Önümüzdeki yıl talep doğrultusunda, kitap ya da tiraj eksikliği varsa o kitapların basılacağını bildirmek isterim. Bu doğrultuda bize gelen bilgiler neticesinde tercümesi olmayan kitapların tercümesini yapıyoruz. Bunlar tamamen okullara bağlı. Talep doğrultusunda ve belirlenen tirajlara göre bizde o talebi yerine getirmeye çalışıyoruz.”

IMG_9509

Read Previous

Sırbistan NATO üyeliğine karşı

Read Next

Demokratik Bütünleşme Birliği haç yerleştirilmesini protesto etmek için tekrar Butel’de toplandı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *