Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneğinden Yunanistan’a tepki

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, Yunanistan’ın, Olympiakos futbol takımı ile hazırlık maçı yapmak üzere Atina’ya giden Galatasaray futbol takımına yönelik tutumuna tepki gösterdi

TUYUB Başkanı Önder Akdağ, kentteki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan hükümetinin bulduğu her fırsatta dostluk iklimi ve komşuluk ilişkilerine yakışmayan tavırlar sergilediğini iddia etti.

“Yunan hükümeti derhal bu anlayışı terk etmeli”

Akdağ, Yunanistan hükümetinin Galatasaray’a karşı tutumunu kınadı.

“Biz Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesiyle hareket ediyoruz. Komşularımızla da huzur ve barış içinde yaşama temennimiz var. Halklar arasında bu tür sorunların olduğunu düşünmüyorum. Yunan hükümetinin derhal bu anlayışı terk edip, dostluk iklimine dönmeleri gerektiği yönünde kendilerine bir sivil toplum örgütü olarak tavsiyede bulunuyoruz.” 

“Yunan halkına kapılarımız her zaman açık”

Akdağ, Yunanistan hükümetinin tavrının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Akdağ, Galatasaray’a karşı yapılanların üzücü olduğunu, halklar arasında her hangi bir problem olmadığını dile getirdi.

“Yunan halkına kapılarımız her zaman açık. Hiçbir zaman bizim ülkemizde Türk misafirperverliğinin dışında olumsuz bir davranışla karşılaşmayacaklarını taahhüt ediyoruz. Fakat aynı şeyleri aynı şekilde komşumuz Yunanistan’dan da bekliyoruz. Galatasaray Spor Kulübü bir dostluk maçı için Yunanistan’a gitmişken, uluslararası geçerliliği olan PCR testleri elindeyken keyfi bir takım uygulamalarla bu süreci sabote etmiş olmaları bizleri ve spor camiasını üzmüştür. Spor siyasetin, bürokrasinin ve diplomasinin tamamen dışında olan bir alan. Sporu bunlara alet ediyor olmak üzücü.”

trthaber

Read Previous

İngiltere’de Bulgaristan’dan gelenlere karantina uygulanmayacak

Read Next

Bulgaristan’da erken genel seçimlerin nihai sonuçları açıklandı