Türk yapımı MPT-55 piyade tüfekleri Kosova’da

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) mühendisleri tarafından üretilen MPT-55 piyade tüfekleri Kosova polislerince kullanılmaya başlandı.

MKEK mühendisleri tarafından tasarlanan 5.56×45 milimetre kalibreye sahip MPT-55 piyade tüfekleri, Kosova güvenlik güçlerince kullanılıyor. MPT-55, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olma özelliğiyle ön plana çıkıyor.

DAKİKADA 850 ATIM

Dakikada 850 atım yapma kapasitesine sahip MPT-55 özellikle meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinde kullanılabilecek etkili bir yeni nesil piyade tüfeği olarak biliniyor. 

ÇİFT TARAFLI EMNİYET MANDALI

30 fişek kapasiteli plastik kompozit şarjörlü ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahip tüfek, 5,56×45 milimetre kalibreye sahip ve toplam ağırlığı 3 bin/3 bin 100 gram. Yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere iki atış moduyla çalışabilen MPT-55’in etkili menzili 400, maksimum menzili ise 3 bin 600 metre.

30 FİŞEK KAPASİTELİ PLASTİK KOMPOZİT ŞARJÖRE SAHİP

Tüfek, 30 fişek kapasiteli plastik kompozit şarjöre ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahip.

“ÜRÜN KALİFİKASYON SERTİFİKASI”

NATO standardı olan 30 testten başarıyla geçen silahlar arasında yer alan tüfek için MKEK, Ağustos 2016’da Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylı Ürün Kalifikasyon Sertifikası’nı da aldı.





kirimhaberajansı

Read Previous

Türkiye merkezli Fortis Enerji, Balkanlar’da yenilenebilir enerji hamlesi başlatıyor

Read Next

Akaryakıtta fiyatlar güncellendi