Türkiye’den gelen uzman ortopedistler, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki Abdullah Nakkaş Devlet Hastanesi’nde çalışan hekimler ile birlikte Bosna Hersek’te ağır deformasyonlara sahip çocukların ameliyatlarını birlikte gerçekleştirecek. Türk ve Bosnalı hekimler, çocukların ameliyatları için ücret talebinde bulunmayacak.  

İnsani yardım projesine aralarında Ortopediatri Çocuk Ortopedi Akademisi İstanbul doktoru Prof. Dr. Muharrem İnan’ın da bulunduğu dört Türk hekim destek olacak.

Projenin gerçekleşmesinde büyük katkıları bulunan Masa Kulic (Maşa Kuliç), Prof. Dr. Muharrem İnan’ın Bosna-Hersek’teki çocuklar ve hastaların çok iyi dostu olduğunu belirtti. İnan’ı Bosna Hersek’te spesifik ortopedi ameliyatlarına ihtiyacı olan çocukların Türk ve Bosnalı hekimler tarafından birlikte ameliyat edilecekleri pozitif girişim için davet ettiklerinde bu talebe derhal olumlu cevap verdiğini vurgulayan Kulic, girişim sayesinde çocuklarını yurt dışında tedavi ettirecek maddi imkanı olmayan ailelere yardımcı olunacağını söyledi.

Abdullah Nakkaş Devlet Hastanesi’nin Direktörü İsmet Gavrankapetanoviç, hedeflerinin iyi ve güzel bir hikaye yazmak olduğunu, bu hikayenin de Bosna-Hersek’te bulunan tüm engelli çocuklara yardım etmek olduğunu söyledi.

Ortopedi alanında 23 yılı aşkın tecrübesi bulunan Prof. Dr. Muharrem İnan’ın Bosna Hersek’e geleceği haberine en çok sevinenlerden biri, TAR sendromu olan 11 yaşındaki Harun Kapo. Harun Kapo’nun annesi, Dr. Muharrem İnan’ın kendilerine Harun’u ayağa kaldırabileceğini söylediğini aktardı. Sonuncusu Ekim 2020’de olmak üzere şimdiye kadar sekiz defa ameliyat olan Harun, Türk hekimlerin Bosna Hersek’e gelecek olmaları nedeniyle çok mutlu olduğunu söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 134 hasta tedavi ediliyor

Sonraki Haber

Sırbistan’da Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının üretimine başlandı