Türk Ulusunun onurlu duruşunu yansıtan sergi

Türkiye’de düzenlenen darbe girişimi sırasında Anadolu Ajansı tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı “Kosova’dan Türkiye’ye, Demokrasiye Selam: AA Fotografları” sergisi Priştine’de açıldı.

Sergide darbe girişiminin izleri, yaşanan olaylar sırasında çekilen fotoğraflarla yansıtılıyor.

Mamuşa’dan sonra Priştine’de açılan sergide Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinin çektiği 52 fotoğraf yer alıyor.

Yunus Emre Enstitüsü Priştine Türk Kültür Merkezince düzenlenen serginin açılışına Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, TİKA Kosova temsilcisi ve diğer davetliler katıldı.

Serginin açış konuşmasını yapan Yunus Emre Enstitüsü Priştine Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Ülker, sergideki fotoğrafların , Türk ulusunun darbe girişimi karşısındaki onurlu duruşunu tüm dünyaya yansıttığını belirtti. Ülker, seginin, demokrasiye karşı yapılan darbe girişiminin kötü sonuçlarının gösterilmesi bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’da yaşanan kabusun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , halkın, milletvekillerinin onurlu duruşu ile bertaraf edildiğini ve demokrasiye sahip çıkan Türkiye’nin, güçlü bir devlet olduğunu bir kez daha kanıtlandığını belirtti. “Fetö tarafından tertiplenen darbe girişimin olumsuz sonuçlarını tüm dünyaya anlatmalı, Fetö’nun tehlikeli olduğunu söylemeliyiz” şeklinde konuşan Bakan Yağcılar, Türkiye’nin darbe girişiminden daha da güçlü çıktığını, Türkiye’nin istikrarlı olmasının, Balkanların istikrarlı olması anlamına geldiğini kaydetti.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, bir hain darbe girişimi gecesi olan 15 Temmuz’da Türk milletinin böyle bir hainliği savaşta bile görmediğine işaret ederek, “halkımız büyük bir demokrasi mücadelesini ortaya koyarak kara geceyi aydınlık bir sabaha bağladı” dedi. O gece yaşananları unutmamak için, unutturmamak için o günden beri demokrasi mücadelelerini anlatıklarını, anlatmaya da devam edeceklerini kaydeden Büyükelçi Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok güçlü, Türk milletinin çok güçlü olduğunu vurguladı. Büyükelçi Kılıç, “Biz önümüze bakacağız. Bundan sonra çok daha güçlü ,çok daha ayakları yere basan bir Türkiye var ve inşallah Türkiyemiz, dostlarımızla birlikte çok daha aydınlık bir geleceğe yürüyecektir” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından davetliler fotoğraf karelerinin tarihe tanıklık ettiği sergiyi gezdi. Priştine Gençlik ve Spor Merkezi salonunda açılan sergi 12 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Ali Ahmeti: “Çok yakında Makedonların azınlık olacağı zaman gelecek”

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ varlık gösterdiği tüm ülkelere karşı büyük bir tehdit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *