Türk Demokratik Partisi (TDP), Türk Hareket Partisi (THP) ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili paylaşımda bulundu.

TDP’den yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Bundan 5 yıl önce millet iradesini yok sayıp tankları halkının üzerine süren, uçaklardan bomba ve kurşun yağdıran hain darbe girişimine karşı koyup, kurşunlara siper olan 15 Temmuz Direniş kahramanlarını selamlıyorum. Vatana alçakları uğratmayan, seçilmiş liderine sahip çıkan, haftalarca vatan nöbeti tutan bu büyük ulusun ölüme meydan okuyan evlatlarını yazdığı Kahramanlık Destanı, hainler için caydırıcı bir ders olmuştur. Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.

Millet egemenliğine çökmek isteyenlere, tarihi bir tokatla cevap veren koca yürekli anaların, kalpleri iman ve vatan sevgisi ile dolu evlatlarına bir kez daha selam olsun. Bu vesile ile 15 Temmuz’da şehit olan tüm kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, vatan için bedenlerinden parçalar feda eden gazilerimizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

THP’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişimi yüce Türk milleti’nin korkusuzca gösterdiği tutum ve duruş ile bertaraf edilmişti. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü, o karanlık gecede gösterilen inanç, devlet ve vatan aşkı ile vücut bulmuştur. Demokrasiye inanmışlık, istiklal ve istikbal ile birlik mesajı tüm dünyaya açık ve net şekilde verilmiştir.Unutulmamalıdır ki FETÖ ve benzeri terör örgütleriyle olan mücadele halen devam etmektedir. Anavatan ve bayrak aşkı ile demokratik değerler etrafında büyüyen Türk Hareket Partisi de bu milli davada her zaman tüm gücüyle yer almaya devam edecektir.15 Temmuz şehitlerimizin ruhu şad olsun.

TMBH’den yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Türk Milleti tarih boyunca kendi özgürlüğüne kast etmek isteyenlere karşı hiçbir zaman boyun eğmemiş, Kür Şad ihtilalinden İstiklal Savaşına kadar hep baş kaldırmış ve özgürlüğüne canı pahasına da olsa kanıyla geri almış, iç ve dış hainleri gerek dağlara kovdurtmuş gerekse denize dökmüştür.

 Dışarıda yedi düvele karşı savaşırken içeride de hep dahili bedbahtlarla da savaşmak gereğinde kalmıştır. Tıpkı 15 Temmuz 2016 gecesi hain FETÖ örgütünün şanlı Türk ordusunu istismar ederek darbe yapmaya kalkışması gibi. “Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.” misali yüzbinlerce vatansever Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara dökülmüş ve tıpkı tarihte olduğu gibi canları pahasına bu hain darbeye dur demiştir.

 Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı  olan Türk Milli Birlik Hareketi olarak ilk andan itibaren duruşumuzu belli etmiş Anavatan Türkiye’mizin hür ve demokratik seçimle işbaşına gelmiş Cumhurbaşkanı ve hükümetinin yanında yer almıştır. Bununla birlikte ilk anlardan itibaren T.C. Üsküp Büyükelçiliği ile birlikte Demokrasi Nöbetlerine başlamış, bu nöbetlerde Genel Başkanımız Sayın Erdoğan Saraç en önlerde yer almıştır.

Bugün bu darbe girişiminin 5. Yıldönümünde tekrar Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’mize kayıtsız,şartsız bağlılığımızı bildirirken, başta Ömer Halisdemir olmak üzere şehit olan bütün kardeşlerimize Allah’tan gani gani rahmet , Gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Allah anvatanımız Türkiye Cumhurıyetine bir daha böyle günler göstermesin. Bu fırsattan istifade ederek Makedonya hükümetine hain FETÖ örgütü yapılanmasında yer alan 85 kişinin ivedilikle Türkiye’ye iade edilmesi veya sınır dışı bırakılması ,çağrısında bulunuyoruz.

Önceki Haber

K. Makedonya’da günlük vaka sayıları artmaya başladı

Sonraki Haber

Uluslararası öğrencilerden ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ programı