Türk şirketleri, Bosna Hersek’in en büyük ihracatçıları listesinde

Bosna Hersek’teki en büyük Türk yatırımlarından Şişecam Lukavac ve Natron Hayat, geçtiğimiz yılın en fazla ihracat yapan on firma arasına girdi. 

Bosna Hersek Dolaylı Vergi İdaresi tarafından yayınlanan verilere göre Bosna Hersek’te 2021 yılında en fazla ihracat yapan firmalar sırasıyla Zenitsa merkezli çelik üreticisi ArcelorMittal, Mostar merkezli Aluminij Industries ve Lukavac merkezli Global Ispat oldu.

10 şirkete yer verilen en büyük ihracatçılar listesinde ülkedeki en büyük Türk yatırımlarından Şişecam Lukavac altıncı, Natron Hayat ise yedinci sırada yer aldı.

Şişecam Lukavac, 2006’da satın aldığı soda fabrikasına büyük yatırımlar yaparak tesisi ülkenin en büyük ihracatçılarından biri haline getirdi. Fabrika, üretiminin % 80’nini Doğu ve Batı Avrupa’ya satmakta olup, geriye kalan %20’sini ise pazardaki konjonktürel gelişmelere bağlı olarak Ortadoğu, Türkiye, Afrika ve Hindistan gibi pazarlarda değerlendiriyor.

2005 yılında Bosna-Hersek’te Natron – Hayat şirketini kuran Hayat Holding ise Maglaj kentinde 1956’da faaliyete başlayan “Natron” kağıt ve selüloz fabrikasını satın almıştı. Tesise 100 milyon avrodan fazla yatırım yapan şirket, üretiminin neredeyse %95’ini 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunan uzmanlar ABD’nin EastMed’den desteğini çekmesini değerlendirdi

Read Next

Kovid-19, gebeliğin son döneminde bebekler için 4 kat daha ölümcül