Türk savunma sanayiinden kritik ihracat: Kosova OMTAS tedarik etti

ROKETSAN tarafından geliştirilen milli Orta Menzilli Tanksavar Füze Sistemi OMTAS, Kosova’ya ihraç edildi.

NATO müttefikleri ve ortak ülkeler arasında hazırlık ve birlikte çalışabilirlik oluşturmak için düzenlenen “Defender Europe 2023” tatbikatının Kosova bölümü bugün düzenlenen törenle başladı. Törende Kosova Güvenlik Gücü (FSK) askeri ekipmanlarını sergiledi.

Sergilenen ekipmanlar arasında ROKETSAN üretimi milli Orta Menzilli Tanksavar Füze Sistemi OMTAS’ın yer aldığı görüldü. Böylece yakın dönemde ihracat sözleşmelerinin imzalandığı açıklanan milli tanksavar füzelerinin ihraç edildiği ülkelerden birinin Kosova olduğu anlaşıldı.

Kosova’nın kaç atıcı ve füze tedarik ettiği ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Halihazırda dünyadaki en modern tanksavar füze sistemlerinden biri olan OMTAS, FSK’nın zırhlı hedeflere karşı etkinliğini büyük oranda artıracak.

OMTAS

ROKETSAN’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği OMTAS, ismini “Orta Menzilli Tanksavar Sistemi” kelimelerinden alıyor.  Düşman zırhlı birliklerini etkisiz hale getirmek amacıyla kullanılan OMTAS, tripod veya araç üzerinde kullanılabiliyor. 160 mm çapındaki füzenin asgari 200 m azami ise 4 km menzili bulunuyor. Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) başlığa sahip OMTAS; gece-gündüz, kötü hava koşulu fark etmeksizin kullanılabiliyor.

IIR başlık ile birlikte çift yönlü RF veri bağına sahip OMTAS, bu sayede at-unut veya at-güncelle kullanım modlarına sahip. At-güncelle mekanizması şu şekilde yürütülüyor: Füze fırlatıldıktan belli bir süre  sonra IIR başlığı ile görüntü almaya başlayıp bu görüntüyü RF veri bağı sayesinde operatöre aktarıyor. Operatör, füzeninin uçuşu boyunca aldığı görüntüler veya diğer dost unsurlardan gelen bilgilere göre yeni bir hedefi belirliyor. OMTAS’a yeni hedef bilgileri de yine RF veri bağı üzerinden aktarılarak başka bir hedefin vurulması sağlanıyor.

IIR ve RF veri bağının bir diğer hayati kazanımı operatörün  beka kabiliyetini artıracak şekilde sütre gerisinden de atış imkanı sunuyor olması. Bu sayede duvar arkasında veya mevzide saklanan bir operatör, füzeyi oradan fırlattıktan sonra istediği hedefe füzeyi kitleyip hedefi imha edebiliyor.

At-unut modunda ise operatör füzeyi fırlattıktan sonra direk bölgeden ayrılabilmekte. Böylece operatörün düşmana hedef olma ihtimali en aza indirgeniyor. Örneğin lazer ile güdümlendirilen füzelerde füze hedefi vurana kadar operatör işaretleme yapmaya, füzeyi yönlendirmeye devam etmek zorunda.

OMTAS,  şarapnel ve kurşun çarpmasına karşı duyarsız bir mühimmat. Tandem harp başlığına sahip füze, bu sayede patlayıcılı reaktif zırhlar (ERA) ile desteklenmiş zırhlara karşı da etkili olabiliyor. Hedefine son taarruzunu doğrudan veya tepeden vuruş modu seçeneklerinden biriyle gerçekleştirebilen füze, böylece en üst seviyede etki gösterebiliyor.

ROKETSAN, OMTAS’ın seri üretim teslimatlarına devam ediyor. TSK’ya teslimatları süren KAPLAN ve PARS 4×4 Silah Taşıyıcı Araçların (STA) büyük bir kısmı da OMTAS füzesi ile donatılıyor.

Kaynak: M5

Read Previous

M. Gyorçe Petrov Makedonya Kupası’nı kazandı

Read Next

Hırvatistan’da Uluslararası Demir Yolu Modelleri Sergisi açıldı