Türk Polisi Sırbistan’da

Türk polisi, bu izin döneminde de Sırbistan’da görev yapacak. Güvenlik, kontrol, bilgilendirme ve olaylara müdahalede Sırp meslektaşlarıyla birlikte hareket edecek.

Sırbistan, koronavirüs salgınını başarıyla yürüten ülkelerden. Herkese dört farklı markada aşı imkânı sunan devlet, aşı olanlara 30 euro veriyor. Sırbistan şartlarında bu para oldukça iyi bir miktar. Hedef, 15 Haziran’a kadar yetişkin ülke nüfusunun yarısını aşılamak. Her yerde test istasyonları var. Salgının başlangıcında Belgrad ve Yeni Pazar bölgelerinde yüksek olan sayılar sıkı tedbirlerle oldukça aşağı çekildi. Sırbistan salgın sonrası normale dönmüş durumda. Bu günlük hayatta hissediliyor. Her ne kadar uygulanmasa da kapalı yerlerde maske takma zorunluluğu devam ediyor.
Türk polisi bu izin döneminde de Sırbistan sınır kapılarında görev yapacak. Bütün sınır kapılarında 24 saat esasıyla çalışacak Türk polislerine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından oluşturulacak Türkçe bilgilendirme ve yardım masaları da eşlik edecek. Yetkililer, güvenlik iş birliği anlaşmaları çerçevesinde yürütülen bu projenin amacının, ‘Türk vatandaşlarının dost bir ülkede güvende olduklarını hissetmeleri’ olduğunu söylüyor.

YOL DURUMU
Sırbistan boydan boya otoyol. Pirot tüneller bölgesindeki otoyolun tamamlanması bu güzergâhda büyük bir rahatlama sağladı. Sıla Yolu’nda alternatifi olmayan kavşak ülke durumunda. Değişik güzergâhlardan gelen vatandaşlarımız her iki yönde de bu yolu ortak kullanmak zorunda. Macaristan veya Hırvatistan ile Bulgaristan veya Yunanistan güzergâhları için kararınızı önceden verin. Sırbistan otoyollarında aksine bir işaret olmadığı sürece hız limiti 130 km/h. Sabit radar yok fakat sivil plakalı polis araçları hız kontrolü yapıyor. Ayrıca ülkede mesafe ve süre kontrolü uygulaması var. Gişeler arası ölçüm yapan radar sistemleri ortalama hızınızı tespit ediyor. Hız ihlali yaptıysanız, gişelerde polis sizi bekliyor. Cezalar 50 eurodan başlıyor. Ağır kusurlarda polisin sizi mahkemeye sevk etme yetkisi var. Sırbistan’da vinyet uygulaması yok. Otoyol ücretlerini gişelerde ödüyorsunuz. Önceden euro ile ödeme yapacağınızı belirtirseniz ekranlarda ücret euro olarak yazıyor.

MOLA VERİN
Genelgelere göre ülkeden 12 saatte transit geçme mecburiyeti var. Sırp yetkililer bu konuda oldukça esnek davranıyor. Biz de yolculuğumuzda gidiş ve dönüşte görüşmelerimiz için birer gece bu ülkede konakladık. Kontrol mekanizması yok. İzin döneminde transit geçme mecburiyetinin kaldırılması planlanıyor. Yola çıkmadan güncel durumu takip edin. Sırbistan yolun yarısı. Yorgunluğun ve uykusuzluğun en çok hissedildiği bölüm. Mutlaka mola verin. Yol üstü konaklama tesisleri Türkleri bekliyor. Sizlere özel hizmetlerle yol yorgunluğunuzu gidermek için değişik olanaklar sunuluyor.

BÜYÜKELÇİDEN ÖNEMLİ UYARI
Belgrad Büyükelçimiz Hami Aksoy, son yıllarda Sırbistan gümrüklerinde beyan edilmediği için el konulan para miktarlarında artış olduğunu belirterek vatandaşlarımızı uyardı. Büyükelçi Aksoy, kişi başı 10 bin euro üstü paranın kesinlikle deklare edilmesi gerektiğini önemle vurgulayarak, “Bu işlem için girişte bir form doldurmak yeterli. Çıkışta tekrar beyan ediyorsunuz ve işlem bitiyor. Görevliler başka bir şey sormuyor. Aksi halde el konulan parayı geri almak çok zor” dedi.

‘Türk Polisi Sırbistan’da’ projesinden sorumlu Emniyet Müdürü Okan Kaplan, Sırp meslektaşlarıyla görev yapmaktan gurur duyduklarını belirterek “İzin dönemi boyunca polisimiz, kendi Türk üniformaları ile bütün Sırbistan sınır kapılarında görev başında olacaklar. Amacımız Sırp meslektaşlarımızla birlikte vatandaşlarımızın işlemlerini kolaylaştırmak ve sorunlara karşı ortak çözüm yolları üretmek” dedi.

Sırbistan’da gişeler arası mesafe ve sürat kontrolu var. Hırvatistan sınırındaki gişelerden Belgrad arası 120 km. Bu mesafe için hesaplanan süre 55 dakika. Belgrad-Niş arası ise 230 km. Bu mesafe için ise hesaplanan zaman bir saat 45 dakika. Macaristan güzergâhında ise Subotica gişeleri ve Belgrad arası 190 km. Bu mesafe için hesaplanan süre ise bir 1.5 saat. Polis sivil araçlarla hareket halindeyken radar kontrolü yapıyor. Hız sınırını 70 km aşarsanız 30 gün hapis cezası alabilirsiniz.

TÜRKLERİ BEKLİYORLAR
Sırbistan yol üstü konaklama tesisleri Türk vatandaşları için özel hizmetler sunuyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin son derece iyi olması, Türk yatırımcıların ülkeye gelmesi ve Türk dizileri, Türklere olan ilgiyi ve sevgiyi artırmış.

hürriyet

Read Previous

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Karadağ’da: Hep birlikte kötülüğü ortadan kaldırmak için çalışmalıyız

Read Next

Kosova’da hemşireler Sağlık Bakanlığı önünde protesto düzenledi