Türk Öğrenciler Dram Sanatları Fakültesine Kayıt Oldu

Kiril ve Metodi Üniversitesi Dram Sanatları Fakültesi’nde her dört yılda açılan Türkçe sınıfa yoğun ilgi gösterildi. 8 Türk öğrencisi eğitimlerine bu fakültede devam edecek.

Her dört senede bir açılan Dram Sanatları Fakültesi Türkçe sınıfına bu dönem yoğun ilgi var. Dram Sanatları Fakültesi’nde okuyabilmek için lise başarısının yanısıra, yazılı ve 2 etaptan oluşan özel yetenek sınavından yeterli puanı almak gerekiyor. Özel yetenek sınavının 1. etabında yaz boyunca hazırladıkları monologları sergileyen öğrenciler 2. etaba ise hocaları ile birlikte hazırlandı. Lise başarısı ve özel yetenek sınavının puanlarının toplamı sonucunda 8 Türk öğrencisi bu yıl Dram Sanatları Fakültesi’nde eğitim görmeye hak kazandı. Öğrencilerin çok heyecanlı ve hevesli oldukları görüldü.

Düşüncelerinin, anlatmak istediklerinin kalbine dokunduktan sonra kelimelere döküldüğünü söyleyen Dram Sanatları Fakültesi öğrencisi Ebru Musli “tiyatro benim için bir ustanın kendi eserini yıllarca sabırla bekleyerek en ince ayrıntısına kadar düşünüp sonunda mükemmel bir eser ortaya çıkarması demek” dedi. “Kendi benliğinin farkına vardığı andan itibaren tiyatro okuluna yazılmayı beklediğini” ifade eden Musli “Dram fakültesine yazılarak romanımın ilk sayfasını başlatmış oldum. Romanımın, ilk sayfası gibi heyecanlı ve güzel devam edeceğini umut ediyorum” şeklinde konuştu.

Dram Sanatları Fakültesine kaydını yaptıran bir diğer öğrenci olan Metin İbrahim ise şunları söyledi: “Türk Tiyatrosu’nun sergilediği oyunların %90’ına gittiğimi söyleyebilirim. Tiyatro izlemeyi çok seviyordum, ama bir gün sadece tiyatro izleyicisi olmak yerine o sahneye çıkıp insanları hüzünlendirmek, sevintirmek, güldürmek ve en sonunda onların alkışını almak istediğimi fark ettim”. Hedefinin ilerde kaliteli bir tiyatrocu olmak olduğunu belirten İbrahim üniversiteyi bitirip Üsküp Türk Tiyatrosuna layık bir oyuncu olmayı amaçlıyor.

 

TimeBalkan

Read Previous

Struga Şiir Akşamları Başlıyor

Read Next

Almanya’da Göçmenlere Çirkin Saldırı

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *