Türk milletvekillerinden Anayasa Mahkemesi üyesi adayı Skender’e destek

Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas ve Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı Enes İbrahim, Anayasa Mahkemesi üye seçiminin görüşüldüğü Meclis oturumunda söz alarak muhalefetin Türk hakim Fatmir Skender’e yönelik söylemlerine karşı çıktı.

Ana muhalefet partisi VMRO DPMNE milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi üyeliği için aday olan Türk hakim Fatmir Skender’in milliyetinden dolayı aday gösterildiğini ve yeterli donanıma sahip olmadığı söylemlerinde bulundu.

TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Meclis oturumunda söz alarak yaptığı konuşmada, tartışmanın milliyetten çok adayın mesleki uygunluğuna yönelik olmasını istediğini söyledi.

Fatmir Skender’e yönelik söylemlerin yanlış olduğunu ifade eden İlyas, “İnanıyorum ki (Fatmir Skender) gelecekte dürüst bir hukukçu ve uzun yıllardır sistemin bir parçası olan bir profesyonel olarak kendini kanıtlayacaktır. Kendisini kişisel olarak tanıdığımdan dolayı dediklerimi başka bilgilerle de savunabilirim. Ben şahsen onun hukuk bilgisini talep ettim. Sizin için kendisi anonim olabilir, ancak gelecekte kendini iyi bir profesyonel ve iyi bir avukat olarak kanıtlayacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplumda ve özellikle başkent Üsküp’te var olan elitlerden dolayı Türkler ve azınlık sayıdaki milletlerin kendilerini kanıtlamasının önünde engeller olduğunun altını çizen İlyas, “Ben bir doktor olarak ülkemde okuyamadım ve o seçkinler ya da oğulları ve kızları tarafından yurtdışına okumaya zorlandım. Aynı şey hukuk sisteminde de oldu. Bu durumda Türklerin sadece Türk oldukları için bir konuma geldikleri konusunda sizinle aynı fikirde olamam. Biz Türkler olarak çok iyi hukukçulara sahibiz ve bunu geçmişte de kanıtladık. Ve bunu bu adayla da kanıtlayacağız.” ifadelerini kullandı.

– Enes İbrahim: Fatmir Skender her şeyden önce bir insan hakları aktivistidir

THP Genel Başkanı ve Enes İbrahim de söz alarak Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada VMRO DPMNE milletvekillerine yüklendi.

VMRO DPMNE’nin 11 yıldır iktidarda olduğunu anımsatan İbrahim, “En azından bir keresinde yargı sistemini değiştirmeye çalışsaydınız. O rejimin kalıntıları yüzünden ülke olarak hala sıkıntılarımız var. Geçmişteki bu faaliyetlerden dolayı Avrupa Komisyonu’ndan da olumsuz değerlendirmeler alıyoruz. Unutmayalım ki siz bahis yerlerindeki kişileri yargıç olarak getirdiniz.” diye konuştu.

Türk aday Fatmir Skender’in kendini yetiştirmiş kaliteli bir hukukçu olduğuna dikkati çeken İbrahim, “Anayasa Mahkemesi üyeliğine teklif ettiğimiz Fatmir Skender her şeyden önce bir insan hakları aktivistidir. Türkleri görmezden gelenler, Türk aydınlarını tanımalarını elbette beklemiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Sadece Bayram ziyaretleriyle birlikte yaşama kültürü gelişmediğini söyleyen İbrahim, “Birlikte yaşama kültürü ancak herkesin karar alma mekanizmalarına dahil edilmesiyle, hepimizin ortak bir şekilde politikalar geliştirmesiyle, devletimizin çıkarları doğrultusunda birlikte katkı vermekle gelişir. Türk Hareket Partisi, VMRO-DPMNE’ye kıyasen her fırsatta devletin çıkarları doğrultusunda hareket etmiştir. Ancak stratejik hedeflere doğru giden yolda VMRO-DPMNE’yi göremiyoruz. Ülkede yaşayan Türk toplumu olarak bağımsızlık sürecinden günümüze kadar devletimize olan bağlılığımızı kanıtlamışızdır.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Atina’da sağlık çalışanları şartlarının iyileştirilmesi talebiyle gösteri düzenledi

Read Next


AB, Macaristan hükümetinin yaptırım karşıtı “bombalı afişine” tepki gösterdi