Mostar Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) “Türk Kültüründe Lokum ve Kolonya Konferansı” düzenlendi.

Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansa Türkiye’nin Mostar Başkonsolosu Yaşar Ergün, ülkedeki Türk kurumları ile yerel makamların temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda kültür-sanat meraklısı katıldı.

Konferansta konuşan YEE Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Müdürü Prof. Dr. Kartallıoğlu, lokum ve kolonyanın geçmişten günümüze serüvenini dinleyicilere anlattı.

Bosna Hersek ile Türkiye’nin ortak mirası olası olan lokumla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kartallıoğlu, lokumun Boşnaklar arasında Osmanlı’dan bu yana sevilerek yenen bir tatlı türü olduğunu, en önemlisinin de Boşnaklar arasında lokumun Osmanlı’daki “rahat lokum” adı ile korunması olduğunu vurguladı.

Dinleyicilerden gelen ilginç soruları da cevaplayan Kartallıoğlu, bu gibi kültürel ortaklıklara vurgu yapan etkinliklerin bundan sonra da Bosna Hersek’te de tüm dünyada olduğu gibi devam edeceğini söyledi.

Konferansın ardından katılımcılar farklı aromalı lokumları tatma ve farklı kokular içeren kolonyaları deneme imkanı da buldu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Son 24 saatte 111 yeni vaka, 15 ölü

Sonraki Haber

Almanya, Hırvatistan’ın sığınmacıları geri itmesine tepki gösterdi