“Türk Dili hayatımızın bir parçası oldu ve öyle kalacaktır”

2016 yılı itibariyle kursiyer sayısını 500’e çıkaran ve Makedonya Cumhuriyeti’nin resmî kurumlarının personel ve memurlarına yönelik Türkçe kursları düzenleyen Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, bugün, mütevazi bir törenle Dışişleri Bakanlığı personeline A.1. Türkçe Sertifikalarını takdim etti.

Haber: Hüsamettin Gina / Fotoğraf: Aydın Davud

Törende, Dışişleri Bakanlığı personeli, Türkçe öğrenme fırsatını sağladıklarından dolayı Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’ne, özellikle hocaları Mahmut Ayar’a teşekkürlerini sundular.

IMG_0017
                  Kursiyerler mütevazi törende kendilerini Türk dilinde tanıtıyor

“Türkçeyi öğrenmek için hayal kurduk ve kapınızı çaldık”

Törende kursiyerler bir sürpriz yaparak kursa ilişkin hazırladıkları kısa bir mektubu hocaları Mahmut Ayar ile paylaştılar.

Birkaç satırlık mektupta aynen şu duygusal ifadeler yer aldı:

IMG_0081
Eğitmen Mahmut Ayar – Kursiyerlere sertifikalarını takdim ederken

“Bizler birkaç arkadaş bir hayal kurduk, ve o hayalin peşine gidip sizin kapınız çaldık. Merkeziniz bizlere özel öğretmen göndererek hayalimizin gerçekleşmesine vesile oldu. Bugün bizler Türkçe konuşabiliyorsak bu şüphesiz merkezinizin bizlere verdiği fırsat sayesinde olmuştur. Bunu hiçbir zaman unutmayacağımızı bilmenizi istiyoruz. Bugün sertifika almış olabiliriz fakat Türk Dili hayatımızın bir parçası olmuştur, böyle de kalacaktır. Bir daha çok teşekkür ederiz.”

“Türkçe ile iki dost ülke arasındaki ilişkileri daha yüksek seviyeye taşımayı istiyorum”

Sertifikasını alan Zuko Rizvanski, Türk Dili ve Türkiye ile ilgili duygularını bizlerle paylaştı.

Çok sayıda Türk dostu ve meslekdaşı olduğunu dolayısıyla sürekli Türkçe’yi dinlediğini belirten Zuko Rizvanski, kesinilikle Türk dilini öğrenmeye karar vediğini kaydetti.

IMG_0132
                                    Zuko Rizvanski – Kursiyer

Rizvanski, “Çocuklarım da şu anda Türkiye’de eğitim görüyorlar. Bundan dolayı Türk dilinin öğrenmem gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, profesyonel açıdan da bakıldığında bir diplomat olarak Türk dilini öğrenerek iki dost ülke, Türkiye ile Makedonya arasındaki ilşkileri daha da yüksek seviyeye taşımayı istiyorum.” şeklinde konuştu.

“Yunus Emre bereketi”

Makedonya Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanlığı gibi çok önemli, çok değerli bir kurumuna, ve bu kurumun personeline Türkçe öğretmek, onlara sertifika vermekten dolayı gerçekten büyük onur duyduklarını belirten Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Samsakçı, “zaten varlık sebebimiz de bu, Türkçeyi öğretmek, Türkiye’yi tanıtmak ve sevdirmektir.” dedi.

Ne tesadüftür ki Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nden Türkçe Sertifikalarını alan Dışleri Bakanlığı’nın personeline hemen başka ülkelere elçiler olarak tayinleri çıkıyor. Bugün A.1. Türkçe Sertifika’sını alan kursiyerlerden bir Saraybosna’ya diğeri ise Tirana’da görev yapacak. Hatırlanacağı üzere Yunus Emre’den sertifika alan Zvonko Mucunski birkaç ay önce Makedonya’nın Ankara büyükelçisi olmuştu.

IMG_0156
      Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Samsakçı: “Yunus Emre bereketi”

TİMEBALKAN olarak bunun sırrını Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Samsakçı’ya sorduk.

Yunus Emre’nin bereketine bağladıklarını belirten Mehmet Samsakçı, “Kurisyerlerimizden birtanesi Saraybosna büyükelçisi olarak gidiyor. Bir tanesi Tiran’a birinci katip olarak gidiyor. Bu büyük tasavvuf şairimiz Yunus Emre’nin ve Enstitünün bereketi ile alakalı herhalde, çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı.
Üsküp Yunus Emre Enstitüsü kurumsal anlamda Türkçe kurslarına devam edecek. Kurslar, çok yakında Bilgi ve Enformasyon Bakanlığı personeli için de başlayacak. Protokol imzalanmak üzere.

Read Previous

Türk dondurmacı Mr.Bean’i şakaladı

Read Next

Aivo Orav: “Partiler Pırjino Anlaşması’nın hayatta olduğunu göstermeleri gerekiyor”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *