Türk askeri Kosova’da helva dağıttı

Kosova’da Barış Gücü (KFOR) bünyesi altında 1999 yılından bu yana görev yapan Türk askeri, Türkiye’de yaşanan deprem felaketinde hayatlarını kaybedenler için helva dağıttı.

Prizren’deki Osmanlı döneminden kalma tarihi Sinan Paşa Camii çıkışında cemaate ve yoldan geçen vatandaşlara dağıtılan helvalara Prizren halkı yoğun ilgi gösterdi. Kosova ve Türkiye Cumhuriyeti bayraklarının yer aldığı stantlara Mehmetçik, namaz öncesi helvaları dizdi.

Namazın ardından dağıtılan helvaları alanlar arasında Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka da vardı.

Damka, “Türkiye’de meydana gelen depremde hayatlarını kaybedenlere baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti her zaman Kosova halkının yanında olmuştur ve olmaya da devam ediyor. Biz de Kosova olarak hem devlet makamları hem STK’lar hem de vatandaşlar olarak bu zor günde Türkiye’nin yanında kendi imkânlarımız çerçevesinde yanında olmaya çalıştık ve olmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de meydana gelen depremin ardından Kosova Savunma Gücü (FSK) 30 askeri ile Türkiye’deki deprem bölgesine girerek destekte bulunmuştu.

Enis Tabak / İHA

Read Previous

“1912-1990 Yılları Arasında Makedonya Türkleri: Eğitim, Kültür ve Toplum Hayatı” kitabı yayınlandı

Read Next

Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Novalic Türkiye’den dönen arama kurtarma ekiplerini kabul etti