Türk, Arnavut ve Boşnak şairler Prizren’de şiir şöleninde buluştu

Doğru Yol Derneği’nin 70. sanat yılı vesilesiyle Türk, Arnavut ve Boşnak şairler Prizren’de düzenlenen şiir şöleninde bir araya geldi.

Kosova Türk Edebiyatı’nın usta kalemlerinden ve Türkçem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Prizrenli şair Zeynel Beksaç’ın “Türk, Arnavut Ve Boşnak Şairler Buluşması Ardından Kardeşlik Kıyılarına Vuran Şiir Dalgası” başlıklı yazısını ilginize sunuyoruz:

Dün gece(30.05.2022 Pazartesi Saat:19:00’da) Doğru Yol’un 70. Sanat yılı nedeniyle derneklerimizin ortaklaşa işbirliğiyle Prizrenli Türk, Arnavut ve Boşnak şairleri şiir şöleninde bir araya geldi.

Türkçe, Arnavutça, Boşnakça ve Roman dilinde  yazılan afişten de  anlaşılacağı gibi açık hava müzesi olarak adını ta uzaklara duyurtan Prizren’e özgü hoşgörü ve diller harmanında bir şiir şöleni yaşandı.

Doğru Yol salonu herkesin özlemle arzuladığı bir etkinliğe sahne oldu. Etkinliğe katılan her şair, böyle bir ortamda olmaktan son derece memnun kaldıklarını ve bu kardeşlik ve dostluk havasının ilerde de sürmesinden yana görüşlerini açık bir dille belirttiler.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Zeynel Beksaç ve derneğin şeref başkanı İskender Muzbeg’in ortaklaşa olarak moderatörlüğünü yaptıkları şiir buluşmasına her üç halka mensup çok sayıda şair katıldı.

Yetişkin şairlerden önce Doğru Yol derneğinin gençler kolundan üyeler(Eda Laloş, İrem Laya, Beyza Başa, Nalan Kaçamak, Asel Müdüt, Ecem Daulci) sahneye gelerek dizelerini katılımcılarla paylaştı. Müzik, halk dansları yanı sıra dernekte edebiyat geleneği de doludizgin devam ediyor. Bu tablo karşısında doğrusu göğsümüz kabardı. 70.sanat yılını artık yavaş yavaş geride bırakan Doğru Yol derneği kollarda etkinlik gösteren gençlerle birlikte emin adımlarla yarınlara doğru adımlıyor.

Gençlerin ardından bir bir şiir şölenine katılan şairler mikrofona gelerek dizelerini okudular. Her üç dilde şiirlerini paylaşanlar: İskender Muzbeg, Salaydin Krasniçi, Berat Batiu, Aziz Serbest, Reşat Fazli, Miftar Acemi, Arif Haliti, Özcan Micalar, Üzeyir Ayredini, Mustafa Balye, Gazmend Beçay, Semeyra Cenolari, Mirvete Kabaşi Leku, Sadik İdrizi, Fehmiya Murati ve Zeynel Beksaç. Ayrıca, İskender Muzbeg, önceki yıllarda kaybettiğimiz Kuytim Paçaku’nun çevirdiği bir şiirini de okudu ve şair rahmetle yad edildi.  Katılımcılarla dizelerini paylaşanlar arasında Üsküp’ten gelen konuk şairler Leyla Şerif Emin ve Hüsrev Emin de vardı.

Misafirleri şiir şölenine katılan  Kosova Cumhuriyeti Kültür Bakanı Siyasi Danışmanı Onur Canhas da selamladı.  Canhas, böyle çok kültürlü etkinliklerin tertiplenmesinin değeri ve önemine vurgu yaptı, kültür bakanı adına katılımcıları selamladı. Prizren’in özgün değerlerini yaşatan Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği’nin böyle anlamlı bir etkinliğinde olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Canhas, Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği’nin 70. yıldönümünü kutladı.

Etkinliğe Üsküp’ten katılan MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin de katılımcıları selamladı. Böyle bir etkinlikte olmaktan mutluluk duyduğunu vurgulayan Emin, bu vesileyle bir şiirini de okudu. Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği’nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlayan Emin, Üsküp ile Prizren arasındaki bu dostluğun ve kardeşliğin devam edeceğinin altını çizdi.

Rumeli’nin ünlü sanatçısı ve Doğru Yol Derneği Başkanı Nevzat Şundo hem programa katılanlara teşekkür etti, hem de genç müzisyenler eşliğinde üç dilde büyük alkış alan üç eseri çok başarılı olarak icra etti.

Böylece Rumeli’de bir etkinlik daha sona eriyordu. Türk, Arnavut ve Boşnak şairler buluşması adeta kardeşlik kıyılarına vuran bir şiir dalgasıydı.

Şiir şöleni çay ikramı ve toplu fotografın çekilmesiyle son buldu.

Read Previous

Bulgaristan sahildeki otellerde kalan Ukraynalı göçmenleri tahliye ediyor

Read Next

Petkov: Bulgaristan, AB’nin Rusya’ya petrol ambargosundan muaf tutulacak