“Türk-Arnavut kardeşliğini yok etmek isteyenler amaçlarına ulaşamayacaklar”

Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP Milletvekili Enis Kervan, bugünkü Meclis Genel Kurul oturumunda söz alarak, Prizren’de Türk bayrağına yapılan çirkin saldırıyı birkez daha kınadı. Milletvekili Kervan, Arnavutça yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

“Devlet simgesi olan bayrak, her millet ve toplum için kutsaldır. Bu nedenle, 17 Şubat vesilesiyle dost ülkelerin bayraklarıyla süslenmiş Prizren sokaklarında Türk bayrağına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Dost ülke Türkiye, her süreçte Kosova’nın yanında olan ve her durumda desteğini sunan stratejik ülkelerden biridir. Bağımsızlık Günü’nde Prizren kentinde bir grup tarafından gerçekleştirilen bu saldırı ve nehre bayrak atılması kesinlikle ciddi bir eylemdir, bu eylem sadece bayrağa saldırı değildir. Burada yaşayan Türk toplumunun varlığına saygısızlıktır. Türkiye Cumhuriyeti ile bağımıza ve toplumlar arası bir arada yaşamamıza saldırıdır.

Kosova Türk toplumu her dönemde Kosova’nın devlet inşasında yapıcı bir rol üstlenmiş ve katkı sağlamıştır ve bundan sonra da katkı sağlamaya devam edecektir.

Türk bayrağına sahip Türk toplumu, 90’lı yıllarda Kosova’daki Arnavut kardeşlerle yan yana protesto gösterilerine katıldı. Arkadaşlarımla birlikte Türk bayrağını iki elimle tutan o insanlardan biriyim. Arnavut kardeşlerimizle birlikte Prizren’de Şadırvan meydanındaki her protestoya katıldım, çünkü bunun doğru yol olduğuna inandım.Türk bayrağını ulusal bir sembol ve bayrak olarak taşıyan Kosova Türk toplumu olarak, Kosova Kurtuluş Ordusu mensubu şehidimiz var. Kurtuluştan sonra bağımsızlığa kadar her süreçte emeği geçen Türk siyasetçilerimiz olmuştur.

Ülkemizin eski başbakanları ve komutanlarının haksız yere Lahey’e götürüldüğü, kendilerine yapılan haksızlığa destek vermek için Türk bayrağıyla protestoya çıkan bizleriz.

Bağımsızlık ilanı günü gözlerimizde yaşlar ve sevinçle bağımsızlığı kutladık Bu parlamentoda Kosova’nın bağımsızlık bildirgesini imzalayan mlletvekillerinden biriyim.

Toplumlar arası bir arada yaşama ve devletimizin gelişmesine katkıda bulunacak olan bizleriz. Bizim ülkemiz Kosova’dır.
Bu saldırının faillerine karşı derhal harekete geçen Kosova Polisine, Türk toplumu adına teşekkür etmek istiyorum. Çirkin saldırıya rağmen, bu eylemler bir arada yaşamamızı etkilemeyecektir. Türk-Arnavut kardeşliğini ve Türkiye Cumhuriyeti ile mükemmel ilişkilerimizi yok etmek isteyenler amaçlarına ulaşamayacaklar!”

Milletvekili Kervan’ın konuşmasına Meclis Başkanı Glauk Konjufca, Başbakan Albin Kurti ve AAK Parlamento Grup Başkanı Besnik Tahiri de destek vererek olayı kınadılar.

Kosovaport

Read Previous

Aliya İzzetbegoviç Mardin’de düzenlenen etkinlikle anıldı

Read Next

Yunanistan’da yanan feribot bir başka limana çekiliyor