Trump’un ilk hedefi; medyayı güçsüzleştirmek

ABD Başkan adayı Trump seçimi kazanması ilk 100 günde halinde yapacaklarını listeledi. Vergilerin düşürülmesi ve Meksika sınırına duvar örülmesinin de yer aldığı maddelerin en başında ise medyanın güçsüzleştirilmesi var.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 kasım tarihinde yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başkan adayı olan Emlak zengini Trump konuşmasında göreve gelmesi halinde uygulayacağı ilk 100 günlük programını da açıkladı.

AMERİKAN HALKI VE TRUMP ARASINDAKİ ANLAŞMA

Trump, seçimde kazanması halinde Beyaz Saray’daki ilk yüz günlük eylem planını da ‘Amerikan halkı ve Donald Trump arasındaki anlaşma’ adı altında duyurdu.

Daha önceki açıklamalarının tekrarı niteliğindeki plan ana hatlarıyla, serbest ticaret anlaşmalarından çıkmayı, orta sınıfa yönelik vergilerin düşürülmesini, Meksika sınırına duvar örülmesini ve ABD Başkanı Barack Obama’nın hayata geçirdiği sağlık reformunu kaldırmayı öngörüyor.

Trump’ın planları arasında ABD’de on yıl içinde 25 milyon yeni iş imkanı vaadi de bulunuyor. İş dünyasındaki büyümeyi teşvik etmek için yüzde 35 olan Kurumlar vergisi oranının yüzde 15’e düşürüleceğini söyledi.

İki çocuklu orta sınıf bir ailenin yüzde 35 vergi indirimine hak kazanacağını söyleyen Trump, Offshore şirketlerinin kapatılmasının da Trump’ın anlaşmasının maddeleri arasında yer aldığını belirtti.

MEDYANIN GÜCÜ AZALTILACAK

Trump, medyanın Amerikan seçmenlerinini zihnini zehirlediğini de öne sürdü. Medyanın kullandığı dil ile siyasiler üzerinde haksız yönlendirmeler yapmasından şikayet eden Trump, seçimi kazanması durumunda medyanın gücünün azaltılacağını duyurdu. Trump, “ABD medyasında çıkan kötü haberleri sona erdireceğim” derken, seçilmesi durumunda gücünü kötüye kullanan medyaya birçok yasak getirileceğinin ilk sinyallerini de vermiş oldu.

“Onlar benim ve Amerikan halkının sesini bastırmak için umutsuzca çalışıyor” ifadesini kullanan Trump, Time Warner’ın sahibi HBO ve CNN sahiplerinin medya gücüyle halkı zehirlediklerini vurguladı.

Trump, Teksas eyaletinin Dallas şehrinde bululunan uluslararası telekomünikasyon şirketi AT&T (American Telephone and Telegraph Company) ‘ın Time Warner telekomünikasyon firmalasını satın aldığını ve Amerikan halkının zihnini zehirleyen medyanın demokrasiye aykırı olduğunu söyledi.

Cumartesi günü AT&T, Time Warner şirketi ile birleşme kararı aldıklarını resmen açıklamıştı.

Universal haber grubu NBC, CNBC, MSNBC kanalları veWashington Post gazetesi Trump’ın seçimi kaybetmesini tetikleyecek skandal görüntülerini yayınlamıştı.

Anlaşma sonucu, AT&T’nin kablosuz, geniş bantlı ve uydu TV servisleri ile Time Warner’ın TNT, CBS, CNN ve HBO’su bir araya gelmiş olacak.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Arnavutluk Başbakanı Rama Kosova’ya gidiyor

Read Next

NBA’de sezon başlıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *