TRT’nin, Balkan halkını ve bölgeyi ilgilendiren konulara küresel ölçekte yer verme amacıyla TRT Balkan dijital haber platformu Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te tanıtıldı.

TİMEBALKAN

Başkent Üsküp’teki Kurşunlu Han’da düzenlenen tanıtım programına Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TRT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Enver Hüseyin, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, TRT Üsküp Temcilcisi Ömer Rahmi Serim, Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Özdil, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ve davetliler katıldı.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, tanıtım programında yaptığı konuşmada, “TRT olarak 2015 yılında Üsküp’te açtığımız temsilciliğimizle bölgedeki kurumsal varlığımızı kamu yayıncılığı doğrultusunda sürdürüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk dünyasının, gönül coğrafyamızın ve yok sayılanların sesi olan TRT Balkanlarda hem Osmanlı bakiyesi Türkler hem de diğer kardeş halklar tarafından ilgiyle ve dikkatle takip ediliyor.” şeklinde konuştu.

Sobacı konuşmasının devamında, “TRT Balkanlardaki etnik mozaiği ve kültürel zenginliği bir parçası olan soydaşlarımız için anavatandan bir ses, bir nefes oluyor.” dedi.

TRT’nin diğer kanallarında da Balkanlara yer verildiğini söyleyen Sobacı, “TRT Haber, TRT Avaz ve TRT Türk gibi televizyon kanallarımız aracılığıyla bölgeden haberleri ekranlara taşımanın yanı sıra Balkanlara özgün belgesel, gezi programı, dizi ve sinema filmi gibi çeşitli içeriklerle bölgenin dünyaya anlatılmasına katkı sağlıyoruz. diye konuştu.

TRT Balkan ile aramızdaki bağlar daha da güçlenecek

TRT Genel Müdürü Sobacı, “Türkiye’nin bölge dillerini de kapsayan 41 dil ve lehçede sürdürdüğü yayınlarına şimdi TRT Balkan dijital platformumuzu ekleyerek yeni bir boyut kazandırıyoruz. TRT Balkan ile aramızdaki bağların daha da güçleneceğine ve bölgede habercilik alanına yeni bir soluk getireceğine inanıyorum. TRT Balkan, Balkan dillerindeki yayınlarıyla içeriden bir ses olmanın yanı sıra bölgenin hem Türkiye’ye hem de dünyaya açılan yeni yüzü olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Tanıtım programında konuşma yapan Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, “Tüm zamanlardan daha büyük ve hızlı değişimlerin vuku bulduğu bir dönemde yaşıyoruz. Türkiye bu süreçte savunma, sağlık, elektronik sanayi dahil çeşitli sektörlerde birçok yeniliğin öncüsü olmuştur. Bu ortamda Türkiye’nin köklü kurumlarından TRT kendi alanında büyük bir yeniliğe imza atmıştır” dedi.

Büyükelçi Sekizkök, “Balkan halklarına hızlı ve zengin haberciliği Balkan dillerinde ulaştıran yeni bir kapı açmıştır. TRT Balkan bu suretle Balkanların çok kültürlü iklimine yeni bir renk, taze bir soluk katmıştır. TRT Balkan dijital platformu hayırlı ve uğurlu olsun.” ifadelerine yer verdi.

TRT Balkan Dijital Haber Platformu Balkanlardaki 7 ülkeyle ilgili 5 dilde yayın yapacak.

Önceki Haber

“Balkanları kaybettiğimiz hissiyatındayım”

Sonraki Haber

Türk motosikletçiler, Almanya ve Yunanistan’da piste çıktı