Trençevska: Emeklilerin yaşam kalitesini artırıyoruz

Kuzey Makedonya Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Yovanka Trençevska, bugün Makedonya Emekli Dernekleri Birliği (SZPM) Yönetim Kurulu üyeleriyle emeklileri etkileyen güncel konuların ele alındığı bir toplantı yaptı.

Toplantıda, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda da belirtildiği üzere, daha önce uygulanan ve emeklilerin doğrudan yararlandığı politika ve tedbirler gözden geçirildi.

Bu yılın başında, emekli maaşlarını ayarlamak için, yüzde 50’sinin yaşam maliyetine ve yüzde 50’sinin ortalama maaşa ayarlanmasını öngören yeni metodoloji kabul edildi. Bu mutabakat Eylül ve Mart olmak üzere yılda iki kez yapılacak.

Trençevska, “Hükümet olarak, uzun vadeli sonuçlar üreten sistematik çözümler oluşturmaya ve uygulamaya odaklandık. Siz emeklilerle birlikte, emekli maaşlarında sürekli artış sağlayan ve herkesin daha onurlu bir yaşam sürmesini sağlayan bir çözüm bulduk.” diye konuştu.

Ekonomik ve enerji krizi dönemlerinde Hükümet, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı aracılığıyla Mart, Nisan ve Mayıs ayları için yaklaşık 330.000 emekliye toplam 3.000 dinar değerinde mali destek sağladığını söyleyen Trençevska, ayrıca, emekli maaşı 14.000 dinardan düşük olan emekliler, dört ay boyunca 1.500 dinar ve 750 dinar mali destekle en son krizle mücadele önlemleri paketine dahil ediliyor.

Read Previous

Air Serbia, 5 Haziran’dan itibaren Ohri’ye uçacak

Read Next

Ünlü şarkıcı Buray, Üsküp konserini paylaştı