Tren rayları üzerinde yatan onlarca çocuk sığınmacı Avrupa’yı ırkçılık yapmakla suçladı

Yunanistan’ın Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında bulunan kampta sınırın açılmasını bekleyen çocuk sığınmacılar, kamptaki kötü şartlardan şikayetçi.

Geleceğe dair umutlarını kaybetmeyen çocuk sığınmacılar, İdomeni’deki koşulların zorluğu, yiyecek ve içecek azlığı, yatacak yerlerin olmaması nedeniyle korkmuş ve yorgun bir şekilde sınırın açılmasını bekliyor.

Onlarca sığınmacı çocuk bu durumu protesto etmek için tren rayları üzerinde yattı. Karton kağıt parçalarında ise “sınırı açın” ifadelerini yazarak, yetkililere mesajlarını iletmeye çalıştılar.

Protestoda sığınmacılar açtıkları bir pankartta Avrupa’yı ırkçılık yapmakla suçladı.

Pankartta, “Ben küçüğüm, çok bilgim da yok, ancak şuna inanıyorum, gezegenin diğer tarafında doğmuş olan insanlara saygısızlık yapılan hareketlere “Irkçılık” denildiğini biliyorum” ifadeleri yer aldı.

Yunanistan sığınmacı bakanı: Bir haftada çözmeyi düşünüyoruz

Yunanistan’da Sığınmacılardan Sorumlu Devlet Bakanı Dimitris Vitsas, Mega televizyonuna verdiği demeçte, “İdomeni’deki durumu bir hafta içinde, güç kullanmadan çözmeyi umuyoruz” dedi.

Sığınmacıları diğer kabul merkezlerine yönlendirmek için ikna etmeye çalışacaklarını söyleyen Vitsas, Cuma günü 400 kişiyi Yunanistan’ın kuzeyindeki bir merkeze gitmeye ikna ettiklerini anlattı.

Vitsas, sığınmacı kamplarında 50 bin kişilik hafta sonuna kadar hazır olacağını, sığınmacıların bu kamplara gitmek için ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Read Previous

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras: Türk düşmanı için yorum dahi yapamıyorum

Read Next

Ankara’da patlama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *