Trakya Üniversitesinde Balkanlar Semineri gerçekleştirildi

Trakya Üniversitesinde (TÜ) Balkanlar Semineri gerçekleştirildi.

TÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜ Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezince Türkan Sabancı Kültür Merkezinde düzenlenen Balkanlar Semineri, TÜ İlahiyat Fakültesi Din Bilimleri Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi İlir Rruga’nın katılımıyla yapıldı.

Rruga, Balkan coğrafyasının tarih boyunca göçlerin de etkisiyle kültürlerin kavşak noktası haline gelerek pek çok halkın bir arada yaşadığı bir yer olduğunu belirtti.

Balkanlar’ın bilinen en eski sakinlerinin Keltler, İlirler ve Traklar olarak bilindiğini aktaran Rruga, şunları kaydetti:

“Balkan tarihi Türk tarihinden ayrı tutulamaz ve Türk tarihi olmadan Balkan tarihi yazılamaz. Balkanların Anadolu ile ilişkisini anlamak istiyorsak Sakarya, Çanakkale ve tarihimiz açısından diğer önemli savaşlardaBalkanlardan gelen değişik etnik yapı ve dildeki insanların tek bayrak ve tek kelimeyi şehadet altında toplanmasını tam olarak anlamak gerekiyor. Anadolu’yu anlamak için de Balkanları dolaşmak yeterlidir. Anadolu ve Balkanların bağı işte böyle güçlüdür.”

Semineri, TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile TÜ Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz da takip etti.

Tiran Üniversitesinden TÜ’ye ziyaret

Arnavutluk’un Tiran Üniversitesi temsilcisi, Mevlana Değişim Programı kapsamında Trakya Üniversitesi’ni (TÜ) ziyaret etti.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Tiran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Maklena Nika TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek görüştü.

Tabakoğlu, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, değişim programı kapsamında TÜ’ye çok talep geldiğini, Arnavutluk üniversiteleriyle de akademik ve kültürel olarak ikili iş birliklerini en üstün seviyede devam ettiğini belirtti.

Doç. Dr. Maklena Nika da TÜ’deki Balkan Dilleri Bölümünden çok etkilendiğini kaydetti.

TÜ’de kültür sanat etkinlikleri

Trakya Üniversitesinde (TÜ), Sanat ve Sanat Eğitim Paneli ile Sekiziz+Biriz Sergisi gerçekleştirildi.

TÜ’den yapılan açıklamaya göre, Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen Sanat ve Sanat Eğitim Paneli ile Sekiziz+Biriz Sergisi, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Prof. Dr. Hüseyin Elmas ile Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Meliha Yılmaz, Doç. Dr. Meltem Katırancı ve Doç. Dr. Bülent Salderay’ın katılımıyla düzenlendi.

AA

Read Previous

FETÖ’nün bölge imamı Yunanistan bayraklı yatta yakalandı

Read Next

Makedonya Ankara Büyükelçisi Mucunski’den Türk iş adamlarına davet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *