Trakya Üniversitesi heyeti İzzetbegoviç’in kabrini ziyaret etti

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Aliya İzzetbegoviç’in kabrini ve Kovaçi Şehitliği’ni ziyaret etti.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Balkan Üniversiteler Birliği Genel Kurulu öncesi görüşmelerde bulunmak üzere Bosna Hersek’e giden Tabakoğlu ve Rektör Hatipoğlu, Aliya İzzetbegoviç’in kabrine ve Kovaçi Şehitliği’ne ziyarette bulundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tabakoğlu, “İki milletin ortak tarihinin en büyük sembolü olan Kovaçi Şehitliğini ve Bosna Hersek’in ve İslam coğrafyasının son dönemde yetiştirdiği büyük şahsiyetlerden biri olan merhum Aliya İzzetbegoviç’in kabrini ziyaret ettiklerini belirtti.

Geçmişin acı hatıralarından dersler çıkararak Bosna Hersek halkının ve Balkan coğrafyasının hak ettiği barışın bir daha bozulmaması için çalışmak zorunda olduklarını aktaran Tabakoğlu, “Bu noktada Trakya Üniversitesi olarak lokomotif gücü olduğumuz Balkan Üniversiteler Birliği Genel Kurul Toplantısı’nın Tuzla Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi ile bu coğrafyadaki tüm yükseköğretim kurumlarını bir araya getireceğiz. Balkanların gelişmesi ve kalkınması için adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: AA

Read Previous

Yunanistan’daki orman yangınlarda ölenlerin sayısı 4’e yükseldi

Read Next

Milli Savunma Bakanı Güler, Kuzey Makedonya ve Bosna Hersek Savunma Bakanları ile görüştü